Guillaume Canet ve Marion Cotillard’ın başrollerinde olduğu Rock’n Roll isimli filmin afişini ilk görüşümde bile çok heyecanlanmıştım. Fransız çiftin birlikte başrollerini paylaştığı üçüncü film olmuş bu. Filmin fragmanından anladığım kadarıyla filmi izlediğimde yaklaşık on senedir birlikte olan ve iki çocuk sahibi bu çiftin günlük hayatlarına ve Fransız film sektöründeki eğlenceli dakikalara şahit olacağımı sanmıştım. Ancak filmde beni bekleyen çok komik sürprizler ve hayal bile edemeyeceğim çılgınlıklar varmış.

Filmde herkesin aklını kurcalayacak ve başını döndürecek temaya değinmeden önce bu hikayenin neden benim için bu kadar heyecan verici olduğundan bahsetmek istiyorum.

Marion Cotillard ve Guillaume Canet ile Cesaretin Var Mı Aşka filmi ile tanıştım, çoğu insan gibi. Filmin ana temasında oynadıkları cesaret oyunundan mı yoksa sadece Paris’in büyüsünden miydi, bilmiyorum ama, ikilinin uyumu beni çok etkilemişti. Fransız sinemasıyla tanışmam da yine birçok insan gibi bu film sayesinde olmuştur. Bu çiftin daha sonra birbirlerinden kopamayıp bir film daha yapması ve hayatlarını birleştirme kararı alması da hislerimde ne kadar yanılmadığımı göstermişti bana. Onları tam da “…ve sonsuza dek mutlu yaşadılar!” cümlesiyle anmaya başlayacakken hayatlarının peri masalından hallice bir Hollywood filmi değil gerçek bir hikaye olduğunu yüzüme vuran bir film çıkıverdi ortaya.

Filmin konusundan çok kısaca bahsetmek gerekirse film, hayatları sıradan bir şekilde devam ederken Guillaume Canet’in yeni bir filme başlaması ve bu filmdeki partnerinin onu Rock’n Roll bulmadığını ifade etmesiyle başlar. Canet rol arkadaşının onu Rock’n Roll bulmamasına gereğinden fazla içerler ve hayatının aslında çok sıradan olduğunu düşünmeye başlar. Evde, Hollywood starı olmuş ve yeni rolüne çalışan partneri Marion Cotillard bile onun için sadece hayatının ne kadar bayağılaştığını gösteren bir işarettir. Artık baba rolleri oynamaya başladığını farkeden Canet’nin estetikle tanışması ile film kopar.

Filmde tartışılması istenen konu isminden de anlaşılabileceği üzere Rock’n Roll. “Rock’n Roll olmak ne demek ve ömrü ne kadar?” aslında bu hikayede sorulmak istenen soru. Aslında bakarsanız burada Rock’n Roll sadece bir metafor. Çift, film çıkmadan önce sosyal medyada birbirlerinin komik veya farklı fotoğraflarını paylaşarak hangisinin daha Rock’n Roll olduğunu sormuşlar ve filmdeki metaforun sinyallerini önceden vermişlerdi bile.

Güzel ve isteyerek seçtiğin bir iş, sevdiğin adam veya kadınla yaşadığın düzenli bir hayat, sana her zaman destek olan ama çok büyük çılgınların da peşinde olmayan bir arkadaş grubu neden tatmin etmeyebiliyor insanı? Her zaman rahat ve huzurlu bir yaşam yerine çılgınlıklarla dolu ve yarını belli olmayan bir yaşama özenmemizin sebebi ne? Hâlbuki hepimiz hayatımızda bunu az ya da çok bir yerlerde deniyoruz. Sıradanlaştığını düşündüğümüz her şeyi anında değiştirme ihtiyacı duyuyor, işin içine biraz Rock’n Roll katmak istiyoruz. Fakat bunun uzun vadede yeterli olmadığını er ya da geç görüyoruz.

Değişmek, yenilenmek, başka insanlarla tanışmak, bilinmeyeni denemek, farklılıklarla tanışmak elbette herkesin istediği. Farkında olsak da olmasak da değişim isteği içimizde bir yerlerde pusuya yatmış bekliyor. İçimizdeki değişme dürtüsü tekrarladığımız şeylerin alışkanlık olmasını bekliyor ki sonunda alışkanlığa başkaldırabilsin. Fakat uzun vadede alışkanlıklar her zaman kazanıyor, çünkü sevgi onların tarafında. Kendimizde yaptığımız bu ufak değişim ve yenilenme ihtiyacını biraz tatmin ettikten sonra bu ihtiyaç tekrar pususuna yatıyor; hayatımızın başka bir döneminde yeniden görüşmek üzere.

Rock’n Roll filmi, hem oyuncu kadrosu sayesinde mutlaka izlenmesi gereken hem de üzerine biraz düşündüğünüzde hayatınızdaki komediyi bulmanızı sağlayacak, eğlenceli bir filmdi. Yani hayatı ve alışkanlıklarımızı o kadar da ciddiye almaya gerek yok her zaman. Bazen gözlerinizi kapatıp bilinmeyene atlamak için tam zamanıdır. Bazen de değildir. Kestirip atmak lazım ve çok da düşünmemek lazım belki de nereye gittiğimizi.  O zaman müsaadenizle Rock’n Roll

Leave a Reply