2017’yi Geride Bırakırken: Yılın Tiyatro Oyunları

Her sene bu zamanlar içimde tanımlayamadığım bir his olur. Biten bir yılın getirdiği sakinlik ve telaş dahil bu hisse. Kafamın içinde durmadan yeni yıla ne kadar hazır olduğumu soran sesler de yerlerini almış. Fakat asla cevaplamayı beceremediğim bir soru daha var aklımda. Tarih atarken yaptığımız bu ufacık değişiklik, bizde de gerçekten bir şeyler değiştirmek zorunda mı? Artık yedi değil de artık sekiz yazacak olmak neden bizi bu kadar etkiliyor?

Küçük Prens’in de dediği gibi, biz yetişkinler sayılara bayılıyoruz. Bir yıl boyunca hayatımızda neler akıp gitmiş hiç fark etmiyoruz da yedi yerine sekiz yazınca bu yıl da ne kadar çabuk geçti diye şikayet etmeye başlıyoruz. Bunun muhasebesini yapmak içimizi rahatlatıyor bir yandan da. Böyle kendimden emin konuştuğuma bakmayın. Ben de aynısını yapıyorum. Sosyal medya platformlarından “Bu yıl nereleri gezmişsin bakalım!” veya “Arkadaşların en çok hangi mekandaymış biliyor musun?” bildirimlerini aldığımda sordum kendime. Neredeydim ben bu yıl? Neler kaçırdım? Önümüzdeki yıl kaçırdıklarımdan hangilerini telafi edebilirim? Bunları sorarken de bencillik yapmadım ve sizin için derledim. Hayatta kendimi en çok tiyatroyla uğraşırken iyi hissettiğim için de size ufak bir tiyatro oyunu listesi yaptım.

Joseph K.

Beni bu yıl en çok heyecanlandıran oyun şüphesiz Joseph K. oldu. Kafka’nın Dava’sını günümüze ve tiyatro perdesine uyarladı DasDas. Oyuncular arasında Mert Fırat ve Didem Balçın olması da bu oyunun en heyecan verici yanlarından bir tanesi. Bu oyun hakkında çok detaylı bir yorum yapamıyorum çünkü benim 2017’de göremediklerim listemde. Fakat aynı zamanda 2018’de telafi edebileceklerim listemde. Sıklıkla İstanbul’da sahnelenen bu oyun 12 Şubat 2018’de Ankara’ya geliyor. Yeni yıl şimdiden kulağa hoş geliyor, değil mi?

Martı

“İnsanın takıntılı olduğu hayaller vardır. Mesela biri tutar gece gündüz gökteki ayı düşünür. İşte benim de böyle bir hayalim var. Zihnim gece gündüz bir düşüncenin tutsağı: Yazmak, sürekli yazmak, hep yazmak…”

Anton Çehov-Martı

Çehov’un Martı’sı küçüklüğümde anlamadan defalarca okuduğum metinlerden bir tanesiydi. Şimdi anlamaya başladım ve çok sevdim.  Defalarca farklı tiyatro grupları tarafından da sahnelendi ama gitmeye çekindim. Büyüsünün bozulacağını ve hayalimdeki gibi olmayacağını düşündüm. Ancak şimdi Pürtelaş Tiyatro tarafından Serdar Biliş tekrar sahneledi Çehov’un Martı’sını. Oyuncuları arasında Fırat Tanış, Ecem Uzun, Gonca Vuslateri ve Boran Kuzum olduğunu öğrendiğimde bile bu oyuna güvenip hayallerimdeki Martı’yı onların sahnesinde izleyebileceğime emindim. 2017’nin sonlarında hayatımıza girdi ve 2018’de de telafi edebilecekleriniz listesinde. Bu aralar Ankara’ya gelme gibi bir planları yok ama olur da İstanbul’a giderseniz 2018 iyiki’lerinize eklemek için güzel bir tercih olacağını düşünüyorum.

Kürk Mantolu Madonna

Kitabı yıllar sonra değerlendi. Herkesin kitaplığında yer almayı başardı. Herkes okudu mu? Umarım herkes okumuştur. Sonra filmi çıkacak dendi. Aylarca magazin konusu oldu. Sonra da unutuldu. Hâlbuki ne kadar naif bir kitaptır Kürk Mantolu Madonna. Ne zarif adamdır Raif Efendi. Ne asil kadındır Maria Puder. Ne değerli bir yazardır Sabahattin Ali. Bu yüzden özenilmesi gereken bir hikaye Kürk Mantolu Madonna, ve ona ancak bir tiyatro sahnesi hakkını verebilirdi sanırım. Engin Alkan tarafından uyarlanan, oyuncuları arasında Tuba Ünsal, Alper Saldıran ve Sercan Badur’un bulunduğu bu oyun eğer hâla görmediyseniz 2018’de mutlaka görmeniz gerekenler arasında.  Ne demek istediğimi buraya tıklayarak daha iyi anlayacağınızı umuyorum.

Daha yazmak istediğim çok fazla oyun var ama aralarından bende en çok iz bırakanları ve tanışmak istediklerimi seçmek ve size tanıtmak istedim. Bilkent MSSF 3. Sınıf öğrencilerinden 39 Basamak, Sanat Üretim Topluluğu’nun bu yıl defalarca birçok sahnede oynadığı Misafir, Tatbikat Sahnesi’nde izleyebileceğiniz bütün oyunlar gibi daha birçok oyun var bahsetmek istediğim. İşte benim bu yıl tiyatro deyince aklıma gelen keşkelerim, iyikilerim ve ümitlerim. Bunları böyle sıraladım ama sanırım ben yine de çok önemsemeyeceğim bu yedi yerine sekiz yazma meselesini. Zaten şimdiye kadar hiçbir matinenin sonunda gelecek suare için eli ayağına dolaşan oyuncu görmedim. Belki de hayatım boyunca hiç unutamayacağım replikler kulağımda çınlarken yenilerini duyacağımı bilmek yetiyor bana. Size de tavsiye ederim ve dilerim ki yeni yıl size de yeni umutlar getirsin!

 

Görsel Kaynakları:

biletiva.com/event/G4203

dasdas.com.tr

sozcu.com.tr/hayatim/kultur-sanat-haberleri/kurk-mantolu-madonna-perde-acti/

tilbesaran.com.tr/haberler/tiyatro/marti-purtelas-tiyatro/

 

Leave a Reply