arTisTik Özel: Tarihin En Ünlü Dedektifi Sherlock Holmes

Bu yazı, her hafta Radyo Bilkent tarafından hazırlanıp sunulan arTisTik isimli program için GazeteBilkent Kültür-Sanat Birimi tarafından özel olarak hazırlanmıştır. arTisTik’i her Cuma akşamı saat 20.00 ile 22.00 arası 96.6 nolu frekanstan veya radyobilkent.com‘dan dinleyebilirsiniz! Ayrıca, programa dair içerik ve paylaşımları @artistikradyo kullanıcı adıyla tüm sosyal medya kanallarından takip edebilirsiniz!

Dünya çapında büyük bir üne kavuşmuş belki de ilk ve tek dedektif; aynı zamanda kibrini üstün gözlem yeteneğiyle besleyen bir sosyopat… Sherlock Holmes! Arthur Conan Doyle‘un onlarca nesil tarafından tanınan ve geniş bir kitle tarafından benimsenen hayali karakteri Sherlock Holmes, 6 Ocak 1854’te Londra’da doğmuş. Astroloji ile ilgilenenler için küçük bir dipnot: Oğlak burcu erkeği olan Sherlock, burcunun en belirgin özellikleri olan inat ve merak unsurlarını doğrudan yansıtan bir karakter. Özel yaşamındansa sıradan insanların asla çözemeyecekleri zorlu kriminal vakaları oyun oynarcasına çözmesiyle gündeme gelen kahramanımız Sherlock, kitaplarda daimi adresi olarak gösterilen Baker Sokağı 221B’de biricik ev arkadaşı ve en büyük destekçisi Doktor John Watson’la oturmuş. Ev sahibi ve gizemli geçmişiyle akıllarda soru işaretleri bırakan Bayan Hudson da ev yaşamının vazgeçilmez bir ismi.  Gerçek dünyamızın Londra’sında hayali kahramanımızın evi, müze olarak ziyarete açılmıştır. Edindiğim bilgilere göre müzenin girişinde Victoria Dönemi’ne ait kıyafetiyle sizi karşılayan polisle fotoğraf çektirebilir, giriş ücretini ödedikten sonra Sherlock’un yaşadığı varsayılan yüzyıla göre dekore edilmiş evini ziyaret edebilir ve atmosferin verdiği mistik havanın etkisine kapılıp kitapta geçen karakterlerin heykelleri ile dilediğinizce sohbet edebilirsiniz. Holmes’ün evinden bir anı almak isterseniz hediyelik eşya dükkanına uğrayabilirsiniz.

Sherlock’un özel hayatı demişken hayatındaki en önemli insanlardan da biraz behsetmeliyim. Dedektifin zorlu kişiliğini, bohem yaşam tarzını ve bazen sinir bozucu düzeye çıkabilen farklı hobilerini tamamen kabullenmiş ve onu olduğu gibi seven dostu John Watson; hayatı boyunca hayranlık duyduğu ve kitaplarda Sherlock’un hayatında yeri olan tek kadın olarak isminin altı çizilen Irene Adler; aralarında dejenere bir kardeşlik ilişkisi olan ve en az kendisi kadar üstün yeteneklere sahip olmasına rağmen hükümette rahat bir pozisyonda olmayı tercih eden ağabeyi Mycroft Holmes ve belki de Sherlock’un bütün parlak özellikleriyle ortak bir profil çizmesine rağmen karanlık tarafa geçmeyi tercih etmiş baş düşmanı Profesör James Moriarty.

Sherlock dizisinden bir kare: Martin Freeman ve Benedict Cumberbatch

Kronikleşmiş düşmanlarıyla başa çıkmanın yanı sıra ilginç davaları tümdengelim yöntemini kullanarak profesyonelce açığa kavuşturan karakterimiz; edebiyat dünyasında başladığı yolculuğuna; sinema, televizyon,tiyatro gibi nice farklı alanda devam ediyor. Özellikle her sezon üç bölümüyle ekranlarda göz kırpıp yeni bölümleri için takipçilerini uzun bir bekleyişe terk eden mini dizi “Sherlock”; dedektifin son model teknolojik aletleri ustalıkla kullanması, Watson’ın gizemli davaların ayrıntılarını paylaştığı bir blogunun olması, kalabalık metropol hayatını kriminal dünyayla harmanlaması, kısacası hikayeyi günümüz dünyasına adapte etmesiyle hatırı sayırı takipçi kitlesiyle olağanüstü bir başarıya imza atıyor… 4.sezonunu geride bırakan dizinin yeni bölümlerini merakla bekliyoruz. Benedict Cumberbatch ve Martin Freeman’ın Holmes ve Watson yorumu mu yoksa Robert Downey Jr. ve Jude Law’ın performansları mı? Seçimi size bırakıyorum. Çılgın dedektifi biraz da kendi sözleriyle analım:

 

*Ben özel dedektifim. İhtiyacım olan son şey halk imajı.

 

*Bakanlıktaki görevliFotoğraflarınızda daha uzun duruyorsunuz.

SherlockUzun bir manto ve kısa bir arkadaşın (John Watson) avantajları.

 

*Duygu denen şey, sadece kaybeden tarafta bulunan kimyasal bir kusurdur. Her zaman aşkın tehlikeli bir dezavantaj olduğunu varsaymışımdır.

 

*Ben kahraman değilim, yüksek işlevli bir sosyopatım.

 

 

 

KAYNAKÇA:

theMagger- Londra’nın Dedektifi Baker Street’te Sherlock Holmes Müzesi

Onedio-  Sherlock Dizisinin Akıl Dolu Sahnelerinden Seçilmiş 22 Harika Replik

GÖRSELLER:

http://dodskypict.com

https://wallpaperscraft.com

https://sherlock-holmes.com

Leave a Reply