-Gözlerin neden bu kadar büyük büyünanne?
-Seni daha iyi görebilmek için kızım.
-Büyükanne, kulakların neden bu kadar büyük?
-Seni daha iyi duyabilmek için.
-Peki, senin burnun neden bu kadar büyük?
-Seni daha iyi koklayabilmek için.
-Dişlerin neden bu kadar büyük büyükanne?
-Seni daha iyi yiyebilmek için…

Her yaştan insan için bir klasik halini almış “Kırmızı Başlıklı Kız” masalını hepimiz hatırlarız. Şimdiyse beyazperdede bambaşka bir kırmızı başlıklı kızla tanışıyoruz. Catherine Hardwicke yeni filminde kırmızı başlıklı kız masalından esinlenmiştir. Artık ne tanıdığımız kırmızı başlıklı kahramanımız aynıdır ne de korkunç kurdumuz. Kızımız köyün en güzel ve alımlı kızlarından biridir ve kurdumuz da aslında tam bir kurt değildir. Günümüzde popülerliği iyice artmış olan kurtadamlardan biridir.

Daggerhorn köyü ve köye dadanmış olan bir kurtadam yıllardır birbirlerine karışmadan aralarında yaptıkları bir anlaşma neticesinde yaşamaktadırlar. Her dolunay gecesinde, köylüler kurtadama yiyecek olarak hayvanlarından sunarlar. Fakat bir gece kurtadam aralarındaki bu anlaşmayı bozar ve asıl kızımız Valerie’nin (Amanda Seyfried) kız kardeşini öldürür. Bunun üzerine gerilim dolu günler başlar ve halk intikam için bir kurtadam avcısı olan Peder Salomon (Gary Oldman)’dan yardım ister fakat Peder Salamon’un gelişi aslında her şeyi daha da karıştırır.

Bütün bunların yanında filmde, her filmin olmazsa olması bir aşk hikayesi de anlatılmaktadır. Valerie ile Peter’ın büyük aşkı. Fakat arada bir sorun vardır. Peter yoksul bir oduncudur ve ailesi Valerie’yi varlıklı Henry ile evlendirmek istemektedir.

Günümüzde yapılan birçok kurtadam filmine bir yenisi daha eklenmiş oldu. Film bir kurtadam filmi olarak türünün diğer örnekleri arasında ufak tefek farklar yaratmayı başarabilmiş. Kırmızı başlıklı kızdan yapmış olduğu alıntılarla ise bize çocukluğumuzu hatırlatmakta.

Valerie’yi farklı yapan ne? Kurtadam aramızda mı? Aramızdaysa kim? Cevaplanmayı bekleyen birçok soru var. Hepsinin cevabı sinema salonlarında bizleri bekliyor. Şimdiden iyi seyirler dilerim…

Leave a Reply