Kasım-Aralık Tiyatro Sahnesi

Ankara Devlet Tiyatroları sahneleri önümüzdeki günlerde de bizi etkisi altına alacak oyunlara ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Çıkarttığı oyunlarla sürekli ses getiren Ankara Devlet Tiyatrosu, 27 Kasım Pazar gününe kadar 3 sahnesiyle 16. Uluslararası Ankara Tiyatro festivali kapsamında oyunlara yer verecek. Festivalin oyunları, Şinasi, Akün ve Cüneyt Gökçer sahnelerinde oynanacak. Uluslararası Film Festivali ardından da, oyunlar tam gaz devam ediyor. İşte oyunlardan bazıları:

Barış: Genci, yaşlısı; zengini, fakiri; kültürlüsü, cahili, bütün insanlar çağlar boyunca barışı aramış, barış istemişlerdir. Fakat savaş ve yıkım hiçbir zaman peşimizi bırakmamıştır. Bir gün bir köylü bu gidişata bir son vermek için tanrılar katına çıkıp, barış tanrıçasını hapsedildiği kuyudan çıkarmaya gider. Ve hikâye başlar.

Haydi, Karına Koş: Bir adam ve iki kadın, iki evlilik. Birbirinden tamamen habersiz. Bir gün bir kaza olur ve her şey birbirine girer. Bu işin içinden çıkmak çapkın adamımıza, eğlencesini çıkarmak da bize kalmış.

Sinek Kadar Kocam Olsun Başımda Bulunsun: Birbirinden farklı kadınlar ve onların kocaları. Hepsinin benzer hayatları, benzer mutlulukları, benzer istekleri. Bu komedi oyununda gerçekleri, esprili bir dille görmekteyiz. Kâh gülüp, kâh düşünüyoruz.

Elma Hırsızları (Bir Ceza Avukatının Anıları): Oyunda hukuk ve yasaların adaleti, farklı kültürlerden farklı yaşanmış örneklerle açıklanmaya ve ceza kavramının hür dünya düşüncesinin içindeki yeri sorgulanıyor.

Kerbela: Çok eski zamanlara, İslamiyet’in doğuşuna gidiyoruz. Demokrasinin, din ile yok oluşu ve buna karşı başlatılan direnişin hikâyesidir Kerbela.

Kantocu: Cumhuriyetin kuruluş yıllarıdır. Bir yanda Mustafa Kemalci bir sevgili olan Cemil. Bir yanda ise İstanbul’da sahneye âşık bir Kantocu. Bu iki insanın engebelerle dolu aşk hikâyesi bu müzikalde anlatılıyor.

Bu günlerde de Ankara Devlet Tiyatrosunda, müzikalden drama, komediden çocuk oyunlarına kadar her çeşit oyun yine sizleri büyülemek için sahnede sizleri bekliyor. Aşağıdaki linkte ayrıntılı programı ve oyunlarla ilgili daha fazla bilgiyi bulabilirsiniz. Şimdiden iyi seyirler.

http://www.devtiyatro.gov.tr/programlar.html

Leave a Reply