El attığı her işte başarılı olan gazeteci köşe yazarı ve yayın yönetmeni Yılmaz Özdil’in ilk kitabı.

Herkes, yazdığı çarpıcı ve cesaret dolu yazılarından dolayı Yılmaz Özdil’i duymuştur. Başarılı gazeteci, ilk kitabı “İsim Şehir Hayvan”la karşımıza çıkıyor bu sefer. Kitabında yine gazetedeki köşe yazıları gibi birer ikişer sayfalık güncel, hemen hemen her konu hakkında yazdığı denemelerine yer vermiştir.

“Popüler kültürümüzün temel taşıdır, isim şehir hayvan… Dandik eğitim sistemiyle beslenemeyen Türk insanının, bilgi açlığını kendi kendine doyurmak için keşfettiği eğlenceli oyundur. İsimleriyle, şehirleriyle ve elbette hayvanlarıyla, Türkiye’yi anlatır bu kitap.” Kendisinin de söylediği gibi bu kitap her yönüyle Türkiye’yi, Türk insanını anlatır. Kitabın içinde siyaset, vatan, eğitim, terör gibi birçok alt başlıkta birçok konu hakkında yazıları bulunmaktadır. Yazılar, klasik Yılmaz Özdil tarzında; yine çarpıcı ve farklı.

Kitabın önsözünde birçok önemli gazeteci ve sanatçının görüşlerine yer verilmiştir. Uğur Dündar, Güneri Civaoğlu, Tarık Akan ve Ruhat Mengi ve daha birçok önemli isim Yılmaz Özdil’e ve kitabına tam puan vermiştir.

Kapak tasarımını Yavuz Korkut’un hazırladığı kitap, Doğan yayınlarından çıkmıştır. Daha çıkalı bir ay olmasına rağmen, yaptığı 33 baskıya bakacak olursak, kitabın başarısı hakkında çok da birşey söylenmeye gerek kalmadığı görülmekte. Kitap, günümüz konularına yabancı kalmamak ve olayları farklı bir bakış açısıyla değerlendirmek adına, herkesin muhakkak okuması gereken bir eser. Kitap, yaklaşık 470 sayfa olmasına rağmen bir solukta kendini okutmayı başarıyor. İlk kitabından ve yakaladığı bu başarıdan dolayı Yılmaz Özdil’i tebrik eder ve diğer kitaplarını dört gözle beklediğimi söylemek isterim.

Leave a Reply