Bir Çöküşün Dramı: Vanya Dayı

SONYA – Ne yapabiliriz? Yaşamak gerek! (Bir sessizlik) Yaşayacağız Vanya Dayı

Sahnelediği 15 oyunu, 49 ödülle değerlendirilen Tiyatro Stüdyosu 20. yılını kutluyor. Bugüne kadar daha önce sahnelenmemiş oyunlar ortaya koyan Tiyatro Stüdyosu bu sefer bir yakın klasik olan Vanya Dayı ile karşımıza çıkıyor.

Çarlık Rusyasının son zamanlarıdır. Rus devriminin ise ayak sesleri iyiden iyiye duyulmaya başlamıştır. İnsanlar bu yeni geçiş dönemine ayak uydurmaya çalışırlar. Kimsenin hayattan beklentisi kalmamıştır ve bütün umutlar bir bir yok olmaktadır. İnsanların yaşamaya olan sevdaları platonik olarak kalsa da hala tutunacak bir dal, kendilerine yaşamak için küçük de olsa bir umut ışığı aramaktadırlar. Kısacası oyunda kelimenin tam anlamıyla hayatı ıskalayan insanları görmekteyiz.

Anton Çehov’un 1899 yılında kaleme aldığı, çevirisini ise Ataol Behramoğlu’nun yaptığı oyun, Ahmet Levendoğlu’nun yönetmenliğinde tekrar sahneye taşınıyor. Anton Çehov’un ustalığı ve Tiyatro Stüdyosu’nun deneyimi ile bütün detayları ve gerçekçiliğiyle insanın ve insanın iç dünyasının ortaya konduğu oyun Anton Çehov’un 150. doğum yılında Ankara devlet tiyatrosu Akün sahnesinde izleyiciyle buluşuyor. 17 ve 18 nisan’da izleyici karşısında olacak oyuna şimdiden biletinizi almanızı öneririm. İyi seyirler.

Leave a Reply