İTEF 8. Yılında: Şehir ve Sesler

İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali’nin (İTEF) bu seneki teması belirlendi: Şehir ve Sesler. Festival etkinlikleri bu sene İstanbul ve İzmir’de gerçekleştirilecek. Türkiye’nin ilk uluslararası edebiyat festivali olan İTEF, sekizinci yılında, gürültü patırtı yapmadan nitelikli güzel programlar sunmaya devam ediyor.

sehirvesesler.JPG

 

İTEF Nedir?

İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali, yıllardır yabancı yazarları, editörleri, yayıncıları ülkemizde konuk ediyor. Hem misafir edebiyatçıları hem de bizden isimleri söyleşi, etkinlik ve atölyelerde Türkiye insanı ile buluşturuyor. Kültür-sanat etkinliklerinin gelişimine olumlu katkılar sunarken, aynı zamanda ülkemiz edebiyatının da misafir edilen yazarlar sayesinde tanınmasına ve tanıtılmasına imkan sunuyor.    

Bu sene 8 Mayıs-15 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek programın detayları henüz açıklanmasa da, bir önceki senenin faaliyetlerinden söz etmek, fikir vermek açısından iyi olacaktır: Gecenin Sınırında (Bir gece yarısı Tanpınar şiirleri ve Saatleri Ayarlama Enstitüsü Okuması), Hayatımın Öyküsü (Festival yazarlarının ömür boyu en çok etkilendikleri kitaplardan paylaşımları), Okuyan Eller (Görme engellilere yönelik okuma atölyesi), fantastik edebiyat yayımcıları ve okurlarını bir araya getiren söyleşi, çocuk edebiyatı yazarlarının ülkenin birçok şehrinde devlet okullarında öğrencilerle bir araya gelmesi,  İTEF – Profesyonel buluşmalar programında 15 ülkeden yayımcı, çevirmen, çeviri fonu yetkilileri, telif hakları yetkililerinin buluşması…

Beş Şehrin İzinde

manguel

Bu yıl Arjantili yazar Alberto Manguel’in, Tanpınar’ın İzinde Beş Şehir kitabı yayımlandı. Ahmet Hamdi Tanpınar’dan 70 yıl sonra onun beş şehrini ziyaret etti. Seyir defterine notlarını, izlenimlerini bizlerle paylaştı. Aslında bu kitabın yazım sürecini oluşturan yolculuk da 2013 yılında İTEF’in Şehir ve Oyun temasıyla düzenlediği festival kapsamında gerçekleştirilmişti. Bu ziyaretlerin olduğu illerde aynı zaman da etkinlikler, söyleşiler düzenlenmişti.

Şehir ve Sesler

Bu senenin teması ismi itibariyle merak uyandırıyor. Etkinlik takvimi de pek yakında açıklanacaktır. Bahar mevsiminin yaza hazırlık yaptığı ayda, edebiyat ile günlerini güzelleştirmek ve değerlendirmek isteyenler için iyi bir imkan sunuyor. Program haricinde, bu senenin yazarları ve mekanları duyuruldu. Birkaç isim şu şekilde sıralanabilir: Alberto Manguel, Altan Öktem, Aslı Perker, Barış Müstecalıoğlu, Hakan Bıçakçı, Kemal Varol, Jim Smith, Goce Smilevski, Lieve Joris, Markus Zusak, Sema Kaygusuz, Yi Mun Yul. 

 

Yararlanılan Kaynaklar:

www.itef.com.tr

http://frpnet.net/edebiyat-haberleri/itef-2015-istanbul-tanpinar-edebiyat-festival-programi-ve-detaylari-aciklandi

http://frpnet.net/edebiyat-haberleri/itef-2016nin-temasi-sehir-ve-sesler

http://www.tenha.com/tanpinarin-izinde-bes-sehir/

Leave a Reply