Kore Kültür Merkezi’nde Sanat Dolu Bir Akşam

Bilkent Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi ve Kore Kültür Merkezi işbirliğiyle, okulumuz Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi öğretim üyesi Dr. Yoonie Han’ın sanat yönetmenliğiyle gerçekleşen “Genç Sanatçıların Klasik Müzik Konseri ve Tiyatrosu”; klasik müziği, Türk ve Kore müziğini ve dansı bir araya getirdi. Bilkent Üniversitesi Müzik İlköğretim Okulu ve Lisesi öğrencilerinin yanı sıra, Hacettepe Ankara Devlet Konservatuarı öğrencileri de performanslar sergilediler.

Konser boyunca marimba, keman, viola, viyolonsel, trombon ve trompet gibi değişik enstrümanlar, hem klasik müzik, hem Türk müziği hem de geleneksel Kore müziği sergilediler. Glentworth, Vivaldi, Mozart, Sibelius ve Bizet gibi bestecilerin eserleri icra edildi. Geleneksel Kore folk müziği şarkısı “Arirang” ve hepimizin bilip sevdiği “Çayeli’nden Öteye” şarkıları da gecenin önemli anlarındandı.

BeFunky Collage

Bilkent Üniversitesi Sahne Sanatları Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak ‘Dans ve Hareket’ dersleri veren Deniz Atlı’nın başında bulunduğu Platform Dans ve Sanat Merkezi öğrencilerinin sergiledikleri “Mo’Na Relations” performansı da etkinliğin dikkat çeken bir kısmıydı. İnsan ilişkilerini merkez alan gösteri, anlaması ve Ankara’nın soğuğunda oynaması güç olmakla beraber, dans figürlerinin ve kostümlerin birleşimiyle muazzam estetik etkiler bıraktı. Dört dansçı, üç kadın bir erkek olmak üzere, bedenleri ve sözleriyle birer personayı yansıtıyor, kopuklukları içinden ise bir bütüne ulaşıyorlardı. Bu bütünde bir personanın açığını diğeri örtüyor ve böyle bir nevi ahenk sağlanıyordu. Okuması çok farklı şekillerde yapılmaya açık olan bu oyun/dans, aynı zamanda kültürler arası etkileşimin de bir yansıması oldu. Zira yarımada sakinlerinin sanat anlayışının esansını taşırken, bir anda halay çekmeye başlayan dansçıların ani değişimi, aynı figürlerin birbirleriyle ahengi kurmaları gibi bu iki kültürün kesişimi de ahenkli ve estetikti.

Türkiye ve Kuzey Kore arasındaki diplomatik ilişkilerin altmışıncı yılını kutlamak amacıyla düzenlenen konserler serisinin ilk gösterisi olan “Genç Sanatçıların Klasik Müzik Konseri ve Tiyatrosu”nun ardından başka etkinlikler de düzenlenecek. Gelecek etkinliklerde seyirci ve sanatçılar arasında açık tartışmalar ve tiyatro gösterileri olacak, bunları kaçırmamak için Kore Kültür Merkezi’nin sitesini takip edebilirsiniz. 31 Mayıs’ta Avusturya Büyükelçiliği’nde piyanist Yoonie Han bir resital verecek. 7 Haziran’da ise Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası işbirliğiyle “Türk-Kore Altmışıncı Yıl Dostluk Konseri” gerçekleşecek.

IMG_4800

Fotoğrafta: Müzik ve Tiyatro Fakültesi’nden Jason Hale, Tolga Yayalar, Onur Türkmen, Işın Metin; Kore Kültür Yönetmeni Dong Woo Cho ve eşi; sanat yönetmeni Yoonie Han, Amerikan Büyükelçiliği Kültür Ateşesi Gözde Doğan ve Koreli trampet sanatçısı Wonju Lee

Leave a Reply

1 comment

  1. Bayram

    La la land