Bilkent Öğrencilerinin Tezleri Filmlere İlham Kaynağı Oluyor

14.Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Film Festivali’nde özel bölüm gösteriminde gösterilen“Atlıkarınca” adlı filmin yönetmeni İlksen Başarır ile filmin oyuncularından olan Mert Fırat ve Nergis Öztürk, gösterimin ardından katıldıkları söyleşi de filmin senaryosunun enseste ilişkin bir rapordan yola çıkarak oluşturulduğunu belirttiler. Bunun yanında Mimar Sinan, İstanbul ve Bilkent Üniversitesi’nde hazırlanan tezlerden de yararlanıldığını belirten Mert Fırat, enseste ilişkilerin en çok Fransa’da, Türkiye’de de her dört aileden birinde görüldüğünü söyledi. Mert Fırat, bu film ile ensestin ardından ortaya çıkan psikoloji ile ilgilendiklerini ve asıl olarak dikkatleri buraya çekmeye çalıştıklarını ifade etti.

Filmde ailenin enseste maruz kalan erkek çocuğu olan Edip’in hikâyesinin hafif kaldığına dair eleştirilere de Mert Fırat’ın cevabı “Kız çocuklarının daha fazla tacizde bulunulduğuna değil, erkeklerin yaşadıklarını anlatamadıkları, daha fazla etkilendiklerine dikkat çekmek istedik.” şeklinde oldu. İlksen Başarır da filmin iki bölümden oluştuğunu, dışarıda çekilen bölümlerin çocuk üzerinden, iç mekânda geçen bölümlerin de kız çocuklar üzerinden kurduklarını ifade etti.

Konu için üniversitemizde hazırlanan tezlerden de yararlanılan filmin maddi kaygı gütmeden sosyal mesaj vermeyi amaçlaması başarılarının kaynağını oluşturacağına inanılmaktadır.

Leave a Reply