Filminin izlenmesine rağmen “Bir Gün” adlı romanı almak isteyenleri hep merak etmiştim; sonuçta sonunu bildiğiniz bir kitap ne kadar güzel olabilir ki? Okuduğunuz bir kitabın, filmini izlemek güzel olabilir çünkü o yazıdaki karakterler ete kemiğe bürünmüştür ama kitap için aksi geçerli değil midir? Zaten gördüğümüz, bizim için betimlenen bir karakteri öldürüp; onu yeniden hayalinizde canlandırmak kulağa ve akla pek hoş gelmiyor. Ben de önce kitabı okudum sonra ise filmi izledim ama filmi daha çok beğendim.

Kitabını okuduysanız, filmini de seversiniz; kitabını okumadıysanız da korkmayın, seveceksiniz bu filmi.

One Day(Bir Gün) filmi David Nicholls’un yazdığı aynı adlı romanına dayanmaktadır.2009’da yayımlanan bu kitap ülkemizde yayımladığı gün en çok satan kitaplar listesinde 1 numaraya kadar çıkmıştı. Böyle bir kitabın filminin de kötü olması beklenemezdi. Filmin başrollerinde Anne Hathaway ve Jim Sturgess bulunuyor. Filmin Imdb puanı ise 10 üzerinden 6.7.

2011 yılında gösterime giren bu filmin konusundan biraz bahsedelim.

Dexter ve Em üniversite mezuniyet gecesini birlikte geçirdikten sonra, hayatlarının nerede olduğunu görmek için her yıl aynı tarihte buluşurlar. Bazen birlikte; bazense değillerdir. Filmde, bu iki insanın hayatlarının 20 yıllık bir zaman dilimini anlatılmaktadır.

Dexter ve Em birbirlerine aşık ve farklı şeyler isteyen kişilerdir. Dexter, anı yaşayan ve kendisini düzenli bir ilişkiye hazır görmeyen biridir. Dolayısıyla Em’i hayatında bir arkadaş olarak tutmaya çalışır. Onun aksine Em ise kendini çok sıradan biri olarak gören düzenli biridir ve Dexter ile olmak isteğinden bir an bile olsun vazgeçmemiştir. Üniversite mezuniyeti sonrasında başlayan bu arkadaşlıkları, iki farklı yöne gitmesine rağmen sıkı sıkıya sürmektedir. Dexter, kendini gösteri dünyasında bulurken; Em ise Dexter’ın aksine kimsenin tanımadığı bir garson olarak hayata tutunmaya çalışmaktadır.

Bu iki farklı hayat tarzına sahip insanın yirmi yıllık bir süre zarfında hayatlarına onca insan girmesine rağmen birbirlerinden kopamayışlarını seyrediyoruz filmde.

Leave a Reply