Kuzeyin puslu ve yumuşak sesi, İzlandalı müzik grubu; Sigur Rós, altıncı albümleri “Valtari”nin gelişini müjdeledi. 2008 tarihli albümleri “Með suð í eyrum við spilum endalaust” (Soğuk Su Müziği şeklinde çevrilebilir) sonrası sessizliğe bürünen grup, vokal Jónsi Birgissón’un solo albümü “Go” ile gündemde kalmayı başarmıştı. En son geçtiğimiz yıl “Inni” adlı bir konser albüm ve DVD’si yayınlayan grup; yeni albümleri Valtari’nin diğer albümlerine oranla daha yavaş ve ambient bir havada olacağını kaydetti.

Albümün “buhar makarası” anlamına gelen başlığı Valtari’nin, ortaya çıkan iş için oldukça uygun bir başlık olduğunu belirten grup; “Sizi yuvarlayacak türde bir müzik. Tabii iyi anlamda.” açıklamasını yaparken, daha önceki albümlere oranla daha çok elektronik efekt kullandıklarını, fakat bunun alışılagelmiş tarzlarını değiştirmediğini belirtti. Daha önceki albümlerini İzlandaca, İngilizce ve Hopelandic adını verdikleri uydurma dildeki sözlerle donatan grup, bu seferki sözlerin ise sadece İzlanda dilinde olduğunu belirtti.

Yeni albümün Jónsi’nin falsetto sesi ve zengin bir kadın korosuyla çevrili olduğu ve toplamda bir org gibi tınladığı da söylentiler arasında. Aynı zamanda melodik ve daha az gürültülü; minimal bir albüm peşinde olduklarını söyleyen grubun yayınladığı yaklaşık sekiz dakikalık ilk single’ları “Ekki Múkk

” (Martı Değil) ve “Êg Anda” (Nefes alıyorum) dinlenerek bu söylentiler hakkında bizzat karar verilebilir.

Albümün B yüzünde son derece deneysel ve atmosferik bir parça olan “Kvistur“; ve grubun, henüz birkaç gün önce ortaya çıkardığı, “The Vampire Diaries” dizisinin 3. sezon finalinde kullanılan yepyeni şarkıları “Dauðalogn” da yine internetten dinlenebilir.

28 Mayıs tarihinde raflarda yer alması beklenen ve tasarımında yine meşhur Sigur Rós kalitesinden ödün vermeyen albümün  şarkı listesi ise şu şekilde:

  1. Êg Anda
  2. Ekki Múkk
  3. Varúð
  4. Rembihnûtur
  5. Dauðalogn
  6. Varðeldur
  7. Valtari
  8. Fjögur Píanó

Ayrıca grup, 17 Mayıs tarihinde de internet siteleri üzerinden bir albüm dinleme partisi düzenleyerek yeni şarkılarını ilk defa dinleyiciyle buluşturacak. Albüm ve grubun önceki çalışmalarıyla ilgili daha fazla bilgi ise, grubun resmi sitesinden edinilebilir.

Leave a Reply