Metal müzikseverlerin birçoğu mutlaka efsanevi metal grubu olan Metallica’nın, One” adlı şarkısını dinlemiştir. One’da anlatılan asker, savaş sırasında bütün uzuvlarını ve duyularını kaybetmiş bir gazidir ve nefesini tutarak intihar etmeye çalışmakta, ancak sürekli başarısız olmaktadır. Aynı anda hem ilgimi çeken hem de beni korkutan bu asker temasını anlatan One’ın, Savaş Sahiden Bitti Mi? adlı bir kitaptan esinlenilerek yazıldığını öğrendikten sonra ilk işim kitabı almak oldu. Kitabın yazarı ünlü Hollywood onlusundan Dalton Trumbo. Trumbo, Senatör McCarthy’nin Amerika’da anti-komünizmi bahane ederek başlattığı cadı avından nasibini alan savaş karşıtı yazar/yönetmenlerdendir.

Orijinal ismi “Johnny Got His Gun” olan eser, Amerikan savaş propagandalarında geçen “Johnny Get Your Gun”a hicvi bir göndermedir.

Kitap, Birinci Dünya Savaşı sırasında, yakınına düşen bir bomba sonucu tüm uzuv ve duyularını kaybeden bir askerin hikâyesini anlatmaktadır. Asker, ilk başlarda nerede olduğunun ve başına neler geldiğinin farkında değildir. Askerin hikâyesi, karakteri özelleştirmeden anlatılarak; onu bir asker olarak değil, bir insan olarak okuyucuya aktarılmıştır. Bu sayede savaşa gidenlerin farklı milletlerden savaşçılar değil, insan oldukları, daha güzel bir şekilde vurgulanmıştır.

Genç insanlarımızın kanlı bir savaşın içine çekilme ihtimali olduğu bu günlerde bu kitabın önemi artmaktadır. Savaş çığırtkanlarının verdiği sözlerin ve suni milliyetçi duyguların, savaşın korkunç gerçekliği karşısında ne kadar aciz kaldığını başka hiçbir eser bu kadar çarpıcı bir şekilde vurgulamamıştır.

Kitap, Yılmaz Yayınları tarafından basılmıştır; sahaflarda bulmak mümkündür.

Leave a Reply