Dizi izlemeyi sevenler kesin bilir ve sevmeyenler de bir şekilde duymuştur ki son 3-4 yılın en iyi dizilerinden biri MadMen idi. Dört yıl üst üste televizyonun en prestijli ödülü olan Emmy ödüllerinde “En İyi Drama Dizisi” ödülünü almıştı ki bu ödülü aldığı yıllardan birinde yeni sezonunun yayınlanmamış olması da hiç görülmemiş ve büyük ihtimalle bir daha da görülmeyecek bir durumdur. Ancak 2011 yılında yayına başlayan ve başladığı günden itibaren herkesi son derece etkileyen ve gelecek vaad eden Homeland adındaki dizi, MadMen’in şimdiki prestijli konumunu biraz sarsacak gibi görünüyor.

Homeland, Amerikan yapımı bir dizi ancak bu yapım bir İsrail dizisi olan “Kidnapped” adlı şovdan uyarlanmıştır. Dizinin konusu kısaca şöyle özetlenebilir: 8 yıldır teröristlerin elinde bulunan bir Amerikan askerinin sonunda ortaya çıkması sonrasında manik depresif hastası olup; bunu gizleyen CIA ajanının bu askere takıntılı hale gelmesi sonucunda gelişen bir dizi olaylar. İşlenen konuların politik olarak bir yoğunluk taşıdığı gerçek. Ancak bu kimseyi korkutmamalıdır ya da kulağa sıkıcı gelmemelidir. Siyasetin günümüz gerçekleri içine sindirilmesi hem senaryo hem oyunculuk ile o kadar iyi bir şekilde gerçekleştirilmiştir ki siyasete en uzak kişi bile bu diziyi zevkle ve sıkılmadan izleyebilir.

Claire Danes, manik depresif hasta Carrie’yi canlandırırken; dizinin başlarında aslında çok olağandışı güzellikte bir oyunculuk sergilemiyor. Ancak ilerleyen bölümlerde senaryonun devamı ve karakter gelişmeleri sonrasında Danes’in müthiş oyunculuğu gözler önüne seriliyor. Zaten bu oyunculuğunun sonrasında da Homeland’in “En İyi Drama Dizisi” ödülünü aldığı aynı törende Claire Danes de “Drama Kategorisinde En İyi Kadın Oyuncu” ödülüne layık görülmüştür.

Dizi şu anda ekranlarda ikinci sezonuyla izlenmekte ve üçüncü sezonunun çekilmesi için de onayı almış bulunmakta. Diziyi izlemek isteyenlere belirtmek isterim ki ikinci sezonun dördüncü ve beşinci bölümlerini izlemeden önce kendilerine bir hatırlatma için not etsinler ve o bölümleri dikkatle izlesinler. Bunu söylememin nedeni ise bu iki bölümün benim hayatım boyunca izlediğim, bir diziye ait en iyi iki saat olmasıdır. Tabii bunun ne kadar bir güvence olduğunu somut şekilde kanıtlayamam ancak şunu söylemem belki size yardımcı olabilir: Ortaokulda yabancı dizileri izlemeye başladım ve o zamandan beri pek çok sayıda —  hatta normal olandan biraz daha fazla – diziyi takip etmekteyim ve bundan da inanılmaz zevk almaktayım.

Bu dizi sizin için iyi bir seçim olacak, sakın kaçırmayın!

İyi seyirler…

Leave a Reply