Ülkemiz, son yıllarda olduğu gibi bu yazı da büyük isimlerle geçiriyor. 19 Haziran tarihinde, İstanbul Maçka Küçükçiftlik Park, Metal müziğin Thrash Metal türündeki en büyük ve en eski temsilcilerinden biri olan Megadeth’i ağırladı.

Grubun vokalisti ve gitaristi olan Dave Mustaine tarafından 1983 yılında kurulan Megadeth, Amerikan Thrash Metal hareketinin öncülerindendir. Metallica, Slayer ve Anthrax gruplarıyla birlikte “Thrash Metalin En Büyük Dörtlüsü” arasındadır. Grubun kurucu üyesi ve beyni olarak bilinen Dave Mustaine ile birlikte Megadeth, bünyesinde bas gitarda David Ellefson, ikinci gitarda Chris Broderick ve davullarda Shawn Drover gibi müzisyenleri barındırıyor.

Ülkemize en son 2010 yılında birçok Metal ve Rock müzik devini ağırlayan Sonisphere Festival’e gelen Megadeth, daha önceki ziyaretine göre muhteşem bir performans sergiledi. Comma, Gitarizma, Kurban ve Amerikalı Trivium grubunun Megadeth’in ön grupları olduğu bu tek günlük festivalde göze çarpanlardan biri, seyirci yaş ortalamasının az olmasıydı. Fakat yine de konser, tarz ve yaş aralığı olarak çok geniş bir kitleye sahipti. Bir başka göze çarpan olay ise Kurban grubunun tepkilerle ve yuhalamalarla sahneye çıkması ve sahneden inmesi durumuydu.

Akşam sularında sahne alan Comma ve Gitarizma, seyircileri hem büyük Megadeth finaline hazırladı, hem de sahne performanslarındaki başarıyla gözlere ve kulaklara hitap etti. Trivium ise ülkemize olan bu ilk ziyaretinde, özellikle grubun vokalisti ve gitaristi olan Matt Heafy’nin samimi tavırlarıyla ve grup üyelerinin sahnedeki hareketlilikleriyle dikkat çekti.

Saat 22:00 sularında sahne alması beklenen ancak yarım saat gecikmeyle sahne alan Megadeth ise son albümü olan TH1RT3EN’den bir parçayla konserine başladı. “Never Dead” ve grubun bir önceki albümü olan Endgame’den “Headcrusher” ile kalabalığı ateşleyen grup, yılların bir metal klasiği haline gelen  “Holy Wars…The Punishment Due” adlı şarkılarıyla, tam gece yarısı, performanslarına müthiş bir şekilde noktayı koydu. Kısacası, bir yaz gününde ilaç gibi gelen bir konser izledik. Son söz olarak Trivium’un ülkemize olan ziyaretini tekrarlamasını ve Megadeth’in ise buralardan daha uzun süre elini eteğini çekmemesini temenni ederiz.

Leave a Reply