Geçtiğimiz yıl ani bir ölümle aramızdan ayrılan Amy Winehouse, ailesine tam tamına 4,66 milyon dolar miras bıraktı. İngiliz şarkıcı paralarını çarçur eden müsrif biri olarak biliniyordu. Çoğu insan gibi ben de Winehouse’un hiçbir zaman bir birikim yapamayacağını düşünüyordum. Bıraktığı mirası öğrendiğimde düşüncelerim tamamen değişti diyebilirim. Ünlü sanatçıya yapıştırdığım ve yakıştırdığım ‘’hayırsız evlat’’ etiketini de söküp bir kenara attım. Artık o bir ‘’hayırlı evlat’’ idi; çünkü hiçbir vasiyet bırakmadığı ( kim bilir; belki de ölüm aklının ucundan bile geçmiyordu) için 4,66 milyon dolarlık miras annesiyle babasına kaldı.

Bu satırları yazarken Amy’nin ‘’Tears Dry on Their Own’’ şarkısını dinliyorum. Bir erkek seviyor ama neden sevdiğini anlamıyor bu şarkıda. Amy güzeldi, gözleri güzeldi ama çok yalnızdı, çoğu star gibi o da yalnızım diyordu ve şarkıda da “Güneş doğacak ve sevdiğim erkek gidecek” diyor. Yalnız kalacağını biliyor. “Ben de başka erkeklerin başka kadını olacağım” diyor. “Gözyaşlarım yalnız kuruyacak” diyor, “yalnız ve kendi kendilerine”.

Evet, hayırlı evlat Amy, beş Grammy ödülü alan ilk İngiliz şarkıcı, İngiliz müziğini canlandıranlardan biri. Kendine has giyimi ve saç stili moda tasarımcılarına ilham kaynağı oldu. Çok başarılıydı, anne ve babasını gururlandırıyordu ama aynı zamanda üzüyordu da; çünkü bağımlısı olduğu alkol ve uyuşturucuyla sürekli gündeme geliyordu. Ölümüyle beraber uyuşturucu gündeme geldi, uyuşturucu yüzünden öldüğü söylendi ama ölüm nedeni açıklanmadı ve cesedi yakıldı. Onu şarkıları yaşatıyor ve yaşatacak.

Leave a Reply