Yıllardır Eskişehir Yolu üzerinde bitmemiş bir inşaat olarak Ankara’nın üzerinde bir ağırlık gibi duran, Armada Alışveriş Merkezi’nin karşısında bulunan namı diğer Demir Kafes’in ne olduğu ve ne olacağı büyük bir muamma kentlinin gözünde. Kent için büyük bir görüntü kirliliği ve Eskişehir Yolu’ndaki trafik içinse bezdirici bir etken olması, artık buralılar için alışılageldik bir şey, ancak bu alışma durumu yine de buranın aslında ne olduğu ve son zamanlarda söküm işleminden sonra ne olacağı sorusuna cevap olmuyor.

Yapılması planlanan Söğütözü Kongre Binası projesi

Yapılması planlanan Söğütözü Kongre Binası projesi

Demir Kafes diye nitelendirilen inşaat, aslında Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin 2005 yılında temellerini attığı bir kongre merkezi projesi olarak tasarlanmış. Herhalde arazinin çaprazında bulunan ATO Kongre Merkezi, bölge için yeterli görülmemiş ki, bu derece büyük bir araziye milyonlarca lira harcayarak yeni bir kongre merkezi yapılması gerek duyulmuş. Proje adıyla “Söğütözü Kapalı Otopark Ticaret ve Kongre Merkezi” inşaatı 2011 yılının sonlarına kadar devam etti. Eylül 2011’de çıkan haberlere göre, CHP’li Fazıl Güneken’in soru önergesine katılan Gökçek, Güneken’in “Demir Kafes’in temeli ne zaman atılmıştır?” ve “İmara aykırılığı var mıdır?” sorularına şu şekilde yanıt verdi:

     “Söz konusu yapı, Kızılay-Çayyolu 2 İstasyonları Arası Metro hattı tamamlama İşleri Projesi Kapsamı’nda “Söğütözü İstasyonu’nda Kapalı Otopark Ticaret ve Kongre Merkezi Taşıyıcı Sistemi (Söğütözü KTM)” olarak 2005 yılı nisan ayında yer teslimi yapılarak çalışmalara başlanmıştır. Bahse konu inşaat için 26.03.2008 tarih ve 24 – 1 / 2008 sayılı yapı ruhsatı düzenlenmiştir. İnşaatın imara aykırılığının olmadığı yapıya ait herhangi bir mahkeme kararı bulunmamaktadır.”

     İnşaata birçok kez yolsuzluk davasının açıldığı, ancak medyanın bu olaya pek dahil edilmediği tartışmasını Güneken, şu şekilde gündeme getirdi: “Eskişehir Yolu’na ne kadar tecavüz edilmiştir?”. Gökçek’in yanıtı; “Mülkiyeti belediyemize ait Çankaya ilçesi imarın 29096 ada 6 numaralı parselin üzerine yapılan Söğütözü Kapalı Otopark Ticaret ve Kongre Merkezi İnşaatı imar planına uygun olarak inşa edilmiş olup Eskişehir Yolu’na herhangi bir tecavüzü söz konusu değildir” oldu. Bunların yanı sıra Gökçek, satışın gerçekleşme nedeni olarak; Söğütözü KTM taşıyıcı sistem inşaatı için bugüne göre 71 milyon 506 bin 157 TL harcama yapıldığı, inşaatının tamamlanması için 15 milyon 846 bin 464 TL’ye ihtiyaç duyulduğunu açıkladı.

     Bu olayın ardından inşaat, 12 Nisan 2012’de basına kapalı bir ihaleye çıkarıldı. Aslında o zamana kadar birçok kez ihaleye çıkarılmıştı ve yine bu ihalelerin perde arkasında ne olduğu bilinmiyor, ancak gerçek anlamda değişim 12 Nisanda oldu. İnşaatı 120 milyon TL ye YDA Group’a satan Büyükşehir Belediyesi, karşılığında Mamak’ta 2,450 konut ve 30 bin metrekare iş alanı yapılacağını açıkladı. Hikayenin bu kısmında biraz karışıklık var. İhale verildikten sonra, ihaleyi alan taraf lehine Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından arazide emsal artışı istendiği, ancak İmar Komisyonu tarafından reddedildiği de bazı CHP milletvekilleri ve Mimarlar Odası üyeleri tarafından açıklandı. Bu konu ile ilgili herhangi bir Meclis kararı bulunmuyor, yine de kafalarda soru işareti bırakan yanı da var. Sonuçta, ihale ile ilgili detaylar da halka duyrulmuyordu, bunun da duyrulmamış olmaması kulağa imkansız gelmiyor.

     İhaleden sonra, YDA İnşaat’ın yaptığı açıklamalara göre, inşaatın yıkımı malzemelerin satışından elde edilen miktarla karşılanacaktı. Şu sıralar sökülen inşaatın akıbetiyse, 36 bin metrekarelik bir iş merkezi tasarısından ibaret, ancak herhangi bir proje detayı henüz yayınlanmadı.

     Kongre Merkezi’nin yerine Next Level AVM’nin yapılacağı ise sadece halk arasında yayılmış bir şey olmaktan öteye geçmiyor. Next Level AVM, yayınlanan haberlere ve açıklamalara göre, Ufuk Üniversitesi binası ve Armada AVM arasında kalan TOKİ arazisine yapılıyor. Brigitte Weber Mimarlık tarafından tasarlanan proje, iki gökdelen şeklinde residans, alışveriş merkezi ve iş merkezi gibi üç farklı kullanımı içerisinde barındırıyor. İnşaatına fiilen 10 Kasım 2011’de başlanan Next Level Ofis ve AVM mağazalarının teslimatı Mart 2013’te, rezidans ve süitlerin teslimatı ise Eylül 2013’te gerçekleştirilecek.

Next Level Projesi

Next Level Projesi

Leave a Reply