4113846281_b65d4588a5Günlük hayatımızda sanatçıların mücadelesine en çok müzik alanında rastlıyoruz, ancak bu mücadelenin bence aslı ve belki de en üretici olanı 16. ve 17. yüzyıllarda Bernini ve Borromini arasında olmuştur.

Heykelcilik, pek de herkesin ilgi duymadığı sanat alanlarından biri gibi görünmekte; benim için de durum böyleydi, ancak geçtiğimiz sene Roma’ya yaptığım bir seyahat sonucunda bu görüşüm biraz da olsa değişti.PiazzaNavona5

Roma, her sokağı ve her yapısıyla baştan başa sanat eserleriyle örülmüş bir şehir. Bu eserlerden pek çoğu da heykelcilik ürünlerinden. Bernini de Borromini de şehrin her köşesinde izlerini bırakmış, müthiş yetenekli sanatçılar idi. Bernini’nin ilginç bir şekilde hem en ünlü hem de az bilinen, yaptığı zamanda büyük olay yaratmış eserlerinden biri Ecstasi di Santa Teresa adlı heykeldir. Borromini’nin en ünlü eserlerinden biri Chiesa di Santa Agnese adındaki eski kilisedir. Bu kilise Roma’nın ünlü Piazza Novana adlı meydanında yer almaktadır.

bernini-vs-borromini-shot-n-showBu meydan ve Borromini’nin bahsettiğim bu kilisesi ile ilgili Bernini’nin de yer aldığı çok ilginç bir durum mevcuttur. Bernini, Novana meydanının tam ortasına, Borromini’nin inşa ettiği kilisenin karşısına kocaman bir çeşme yapmıştır. Bu çeşmedeki şekilleri insanlar oluşturmaktaydı. Rekabet durumu da işte tam bu noktada işin içine giriyor. Heykeli oluşturan bu insanlar, Borromini’nin kilisesine adeta nefretle bakıyorlar ya da elleriyle gözlerini kapamaya çalışarak görmemeye çalışıyorlar.

Bence birlikte bulunan bu iki şaheser, sanatın gerçekten ne anlama geldiğini ve bir zamanlar insanların ürettikleriyle böylesine güzel ve göz kamaştırıcı bir şekilde rekabet edebileceğini göstermektedir. Bir dahaki yurtdışı gezisi planınızı Roma üzerinde yapmanızı ve kesinlikle bu meydana gidip bir zamanların iki sanatçısının mücadelesini gözlerinizle görmenizi tavsiye ederim.

Leave a Reply