Mark Knopfler’ın Yeni Albümü: ‘Tracker’

maxresdefault‘Dire Straits’i, tüm zamanların en iyi rock gruplarından biri olarak görüyorum. Bu görüşümün şekillenmesinde, grubun gitarist ve solisti Mark Knopfler’ın büyüleyici sesinin ve kendine has gitar tekniğinin büyük bir etkisi var. 1996’dan beri solo albümleri yayımlanan Mark Knopfler, sekizinci stüdyo albümü Tracker ile 16 Mart 2015’te karşımıza çıkmaya hazırlanıyor.

Albümde toplam 11 şarkı var ve albümün toplam uzunluğu yaklaşık bir saat. Albümde Dire Straits’in klavyecisi Guy Fetcher da yer alıyor. Tracker’ın bir de ‘Deluxe’ versiyonu yayınlanacakmış, bu versiyonunda da albümdeki şarkılara ek olarak dört adet parça yer alacakmış.

Albümü, resmi çıkış tarihinden önce dinleme şansını yakaladım. Mark Knopfler’ın daha önceleri de sürekli kullandığı Kelt müziği etkileri, bu albümde de açıkça hissediliyor. Bu etkiden dolayı; hemen her parçada akordeon, banjo, flüt, saksafon gibi birden fazla enstrüman bulunuyor. Ayrıca, şarkılardaki klasik Mark Knopfler gitarını fark etmemek de mümkün değil.

Albümdeki şarkıların sözleri de bana oldukça etkileyici geldi. Mesela; ‘Beryl’ isimli şarkı, Beryl Bainbridge isimli bir yazardan esinlenilerek yaratılmış. Beryl Bainbridge’in hikayesi ise şu: Yaşamı boyunca çok istediği Booker Kitap Ödülü’ne aday gösterilmiştir; ama ödülü hayatı boyunca kazanamamıştır. Ödül, 2011’de Beryl Bainbridge’a verilmiştir ama yazar çoktan vefat etmiştir. Mark Knopfler da bu olaya tepki olarak Beryl isimli şarkıyı yazmış. Ayrıca Knopfler, Basil isimli şarkıda, kendi çocukluğunda yapmış olduğu gazete çoğaltma işini yapan küçük bir çocuğu anlatmakta.Yani albümdeki şarkıların sözleri; hem Mark Knopfler’ın hayatının ve deneyimlerinin, hem de dışarıdan duyduğu ve kayıtsız kalamadığı olayların kombinasyonundan oluşuyor. Albümün ismi de enteresan bence. Rolling Stones’un yapmış olduğu habere göre, Mark Knopfler şarkı sözlerinde kullanmak için sürekli geçmişinde bir şeyler aramış. Yani geçmişinin izini süren Mark Knopfler; albümüne de Tracker; diğer bir deyişle ‘iz sürücü’, ‘takipçi’ ismini layık görmüş.

Tracker, bence oldukça etkileyici. Bazı şarkıları tam sindirememiş olsam da, ilk dinleyişte hoşuma giden şarkı sayısı oldukça fazla. İçindeki bazı şarkılar, önceki albümlerdeki parçalara benziyor; ama onlar bile muhteşemler. Albüm daha resmi olarak piyasaya sürülmedi; fakat 16 Mart’ta iTunes’ta satın alınabilir olacak.

Leave a Reply