1964’te Stan Lee ve Bill Everet’ın yarattığı, Daredevil isimli kahramanın çizgi romanı piyasaya sürüldü, piyasaya sürüldükten sonra birçok kişinin beğenisini topladı ve Marvel’ın en sevilen süper kahramanlarından birisi oldu. Türkiye’de çizgi romanı çıktığı yıllarda pek popüler olmayan Daredevil’ın burada tanınması, 2003’te çekilen filmiyle oldu desek yanlış olmaz.

Bu sene, Marvel Comics ve Netflix işbirliğiyle Daredevil’ın aynı isimde bir dizisi yapıldı. Dizinin başrollerinde, The Theory of Everything, Stardust, Stone of Destiny gibi filmlerden aşina olduğumuz Charlie Cox, Hunger Games’teki yan rolüyle ve Butterfly Effect’te iyi bir iş çıkartan Elden Henson, True Blood’tan tanıdığımız Deborah Ann Woll var. Bir bölümü yaklaşık bir saat süren Daredevil’ın şimdiye kadar on beş bölümü çekildi ve sezon finali yapıldı.

DaredevilPoster-300x461

Çizgi romana göre Daredevil’ın hikâyesi şöyle: Kimyasal bir sıvı taşıyan bir tankerin kaza yapması sonucu kör olmuş bir çocuk olan Matt Murdock, işitme duyusunun çok ilerlediğini fark eder. Görmesine gerek yoktur, duyarak nesnelerin yerlerini daha iyi algılamaktadır ve gelecek tehlikeleri çok daha iyi sezebilmektedir. Bu sezgisini ileri dövüş teknikleriyle ve üstün hukuk bilgisiyle harmanlayan Matt Murdock, kötülerin korkulu rüyası olmaya başlar ve şehrin azılı suçlusu Kingpin’e karşı büyük bir mücadele başlatır.Gündüzleri idealist bir avukat, geceleri ise adalet isteyen korkusuz bir insana; yani Daredevil’a dönüşür.

Dizinin hikayesi de aynı doğrultuda ilerliyor. Karakterlerin çoğu, çizgi romandaki karakterlerle aynı. Dizide çizgi romanın atmosferi de çok güzel yansıtılmış. Dizide genel olarak karanlık bir atmosfer var. Bu durum; hem Matt Murdock’un körlüğüyle, hem de şehrin birçok suça ev sahipliği yapmasıyla ilişkilendirilebilir. Dizi birçok ‘flashback’ içeriyor ki; bu da bence izlemeyi daha eğlenceli hale getiriyor çünkü bir süper kahramanın nasıl ortaya çıktığını gözlemlemek oldukça ilginç. Bir tek Daredevil’ın geçmişi değil, düşmanların da geçmişi irdeleniyor ki; bu da düşmanların da kötü olmakta bazı sebeplerinin olduğunu görmemize olanak veriyor.

Daredevil, uzun zamandan sonra seyrettiğim en iyi süper kahraman dizisi. 2003’te çekilen, aynı isimde pek de güzel olmayan bir filmden sonra Daredevil’ın hikâyesinin iyi bir prodüksiyonla, ustaca anlatılması çok mutluluk verici. Şu ana kadar çok heyecanlı giden dizinin ikinci sezonunun başlama tarihine kadar Daredevil hayranları olarak gün sayacağız sanırım.

Leave a Reply