İngiltere kökenli efsane heavy metal grubu Iron Maiden muhteşem bir albümle aramıza döndü. Son albümlerinden beş sene sonra Book of Souls ismini verdikleri stüdyo albümünü çıkaran Iron Maiden, metal dinlemeyi sevmeyen bünyeleri bile kendine bağımlı edecek gibi görünüyor.

92 dakikalık uzunluğuyla en uzun Iron Maiden albümü olan The Book of Souls, grubun en uzun şarkısı olan, 18 dakika uzunluğundaki Empire of the Clouds’a  ev sahipliği yapmakta. Kayıt işlemleri Paris’te gerçekleşen The Book of Souls, birçok eleştirmenden ve müzik sitelerinden de iyi puanlar almış.

The Book of Souls, daha az gitar efekti kullanılmış bir albüm. Yani gitardan değişik tonlar elde etmek için fazla pedal kullanılmamış. Sade bir enstrüman anlayışı hakim albüm boyunca. Ayrıca albümdeki parçalarda farklı enstrümanlar da kullanılmış. Mesela albümün en uzun şarkısı, aynı zamanda da en son parçası olan Empire of the Clouds’ta mükemmel bir piyano performansı var ki bu genelde heavy metal gruplarının kullanacağı bir yöntem değil. Aynı şarkıda güzel bir yaylı enstrüman kullanımı var ve bu harika bir hava vermiş şarkıya. Albümdeki şarkılar genel olarak oldukça uzun, en kısa şarkı 5 dakika uzunluğunda ama bu insanın gözünü korkutmuyor çünkü öyle bir ses yakalamışlar ki ne kadar sert olursa olsun insan şarkıları dinlerken kesinlikle yorulmuyor.

Albümde dikkatimi en çok çeken şarkı Shadows of the Valley oldu. Şarkıyı ilk duyduğumda şaşırdım çünkü şarkının girişi 1986 tarihli Iron Maiden şarkısı olan Wasted Years’a ve şarkının ileri kısımları da 2000 tarihli The Fallen Angel’a benziyordu. Ayrıca şarkının sözlerinde de diğer bir Iron Maiden şarkısı olan Sea of Madness’a da gönderme yapılıyordu. İki tane Iron Maiden şarkısının küçük değişikliklere uğrayarak yepyeni bir şarkı yaratması benim oldukça ilgimi çekti.

og

Albümün kapağı da oldukça güzel. Eski Iron Maiden kapaklarında olduğu gibi yine korkunç bir figür kullanılmış ama eski albüm kapaklarının aksine bu albümün kapağında biraz daha üç boyutlu, bilgisayar destekli bir tasarım kullanılmış. Yani demek istediğim, diğer albümlerin kapakları biraz daha iki boyutlu, elle çizilmiş bir hava verirken yeni Iron Maiden albümünde kapat bilgisayarda üç boyutlu çizilmiş gibi duruyor ve bu yenilik bence oldukça hoş durmuş.

Özetle, Iron Maiden’in yeni albümü The Book of Soul, içerdiği 11 tane birbirinden güzel şarkıyla benim oldukça hoşuma gitti. Şarkılar oldukça uzun, fakat bu insanın canını sıkmıyor, aksine uzun bir dinleme zevkine kavuşturuyor. En genç üyesi 1958 doğumlu olan Iron Maiden, The Book of Souls’ta yaşlanmanın verdiği olgunlukla heavy metal’in gerektirdiği dinamikliği oldukça iyi harmanlamış ve ortaya harika bir iş çıkarmış.

Leave a Reply