Babel, Biutiful, 21 Grams gibi filmlerin yönetmeni Alejandro González Iñárritu’nun kara komedi türündeki yeni filmi ‘Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)’ı izleme şansını sonunda buldum. Filmi izlemeden önce, kadrosuna ve konusuna bakmıştım. Genelde sevdiğim oyuncular oynuyordu, ikonik bir süper kahraman oyuncusunun şöhretten düşmesinden sonraki hayatı olarak ifade edilen konusu da oldukça ilgimi çekmişti. Uzun zamandır yüksek beklentiler oluşturduğum bu filmi izleyince, beklentilerimin fazlasıyla karşılandığını gördüm.

Dokuz dalda Oscar’a aday gösterilen filmin uzunluğu yaklaşık iki saat. Filmin kadrosunda birçok ünlü oyuncu var. Bunlar başrolde Michael Keaton olmak üzere; Emma Stone, Zach Galifianakis, Naomi Watts, Edward Norton olarak sayılabilir.

Filmin konusu, zamanında Birdman isimli bir süper kahraman filminde oynamasıyla çok büyük bir ün ve hayran kitlesi kazanan, şimdilerde ise tiyatroda yönetmenlik yapan Riggan Thompson isimli eski bir aktörün yaşadığı kimlik bunalımı olarak özetlenebilir. Kariyerine bir tiyatro yönetmeni olarak devam etmeye niyetli olan Riggan Thompson’un iç sesi (‘alter ego’su da denebilir) de tam tersini; Thompson’un Birdman olduğu günlere dönmesini, Birdman’ın hayranları tarafından hala sevildiğini söylemektedir. Ünlü bir oyuncu olmakla, iyi bir yönetmen olmak arasında kalan Thompson’un vermesi gereken karar çok zordur.

birdman

Film, teknik olarak oldukça iyi. Filmde, zor uzun çekimler (‘plans sekans’) çok fazla kullanılmış; ki bence bu filmin akıcılığını pozitif yönde etkilemiş.Gerilimin arttığı sahnelerde uzun çekimler, filme daha da bir adrenalin katıyor. Filmde kullanılan müzik de, oldukça güzel. Film boyunca arkada, sahnelere uygun hızda ve üslupta bateri sololar duyuluyor. Müziğin bu derece iyi kullanımı da, filmin akıcılığını arttırmış. Birdman’ın başarısında, oyunculuklar da göz ardı edilemez. Her oyuncu rolünün hakkını vermiş.

birdman-movie-review-f8eacfee-1f23-4abf-a558-b4d24c84e8fc

Birdman’de popüler süper kahraman tanımına, görünüşüne ve süper kahraman filmlerinin genel olay örgüsündeki benzerliklere büyük göndermeler var. Bu göndermeleri, daha önce bazı süper kahraman filmlerinde oynamış kişilerle yapmakta. Örneğin; 1989’da ‘Batman’ ve 1992’de ‘Batman Returns’ isimli iki Batman filminde oynamış aktör, filmde Riggan Thompson yani Birdman rolünde. Ayrıca; Edward Norton ‘Hulk’ serisinin bir filminde, Emma Stone ise ‘The Amazing Spider Man’ ve ‘The Amazing Spider Man 2’ filmlerinde oynamıştır. Göndermeleri bu oyuncularla yapması, bence zeka dolu bir hareket.

Dokuz dalda Oscar’a aday gösterilen Birdman’i izlemeyi dört gözle bekledim ve izlediğimde de oldukça tatmin oldum. Iñárritu, yine mükemmel bir iş çıkarmış. Birdman’ın, 2015’te birden fazla Oscar almasına kesin gözüyle bakıyorum.

Leave a Reply