Farklı Şehirler, Farklı Ruhlar: ‘Sonic Highways’

Foo Fighters, 2011’de piyasaya sürdüğü ‘Wasting Light’ isimli albümünden bu yana süren üç senelik sessizliğini bozdu ve 10 Kasım’da yeni albümü ‘Sonic Highways’i dinleyicilerin beğenisine sundu. ‘Wasting Light’ isimli albümlerinden sonraki suskunluklarının ardından, grup bu yeni albüm ile adından yine çok söz ettirecek gibi gözüküyor.

4665_1410397814Sonic Highways’te toplamda sekiz şarkı var ve albümün uzunluğu kırk iki dakika. Sekiz şarkının sekizi de, farklı şehirlerdeki meşhur stüdyolarda kaydedilmiş. Mesela albümdeki ‘Outside’ isimli şarkı California’daki ‘Rancho de la Luna’ stüdyosunda, yani aynı zamanda ‘Queens of the Stone Age’, ‘Arctic Monkeys’ gibi gruplara ev sahipliği yapmış önemli bir yerde kaydedilmişken; ‘I Am a River’ isimli şarkı ise ‘Ramones’, ‘Sonic Youth’ gibi grupların da eskiden kullandığı ‘Magic Shop’ isimli stüdyoda hayat bulmuş. Ayrıca;bu sürece Gary Clark Jr, The Eagles’tan tanıdığımız Joe Walsh ve daha birçok sanatçı ile ‘Zac Brown Band’ gibi gruplar da katkıda bulunmuş.

Foo Fighters’ın yeni albümünün tınısı, eski albümlerinden biraz daha farklı. Yine solist Dave Grohl’un dinamik vokali ve çığlıkları, kulağa dolgun gelen ‘distortion’lar, muhteşem ‘riff’ler gibi klasik Foo Fighters ögeleri kullanmalarına rağmen biraz daha olgun geliyor kulağa bu albüm. Zaten Foo Fighters kuruluşunun yirminci yılını kutluyor bu yıl, bu yüzden bu olgunlaşma normal sayılabilir.

140811-foo-fighters-sonic-highways-albumAlbümle aynı adı taşıyan bir dizi, ‘HBO’ isimli kanalda yayınlanmaya başladı. Her şarkının farklı şehirlerde kaydedildiğini söylemiştik, bu şehirlerin ve şehirlerdeki stüdyoların da kendine ait hikayeleri var, bu hikayeler de ‘Sonic Highways’  isimli televizyon dizisinde grubun solisti Dave Grohl tarafından anlatılıyor. Dizi sayesinde albümdeki şarkıların sözlerinin hikayelerini, Dave Grohl’un ilham aldığı olayları ve durumları öğrenmek de mümkün.

Sonic Highways, güzel ve derin bir rock albümü. Albümü dinlediğiniz sırada diziyi de izlerseniz; hem albümü oluşturan şarkıların hikayelerini öğrenebilirsiniz, hem de farklı şehirlerdeki stüdyolara ev sahipliği yapmış grupların öykülerini dinleyebilirsiniz; ki bu, albümden alınan zevki çokça arttırıyor. ‘Wasting Light’, 2011 yılının en iyi albümleri arasında yer almıştı ve Foo Fighters’tan olan beklentileri oldukça arttırmıştı. Yeni albümlerinin bu beklentileri tatmin edip tatmin etmediği hakkında şimdilik pek bir şey söylemek mümkün değil; çünkü albüm daha çok yeni, ilerleyen zamanlarda grubun hayranlarından ve eleştirmenlerden bir şeyler duymak mümkün olacaktır muhtemelen.

Leave a Reply