Tanıdığım insanların arasında, Adele sevmeyen insan yok diyebilirim. Tanıdıklarım metal de dinlese, pop müzik de dinlese, Türk Halk Müziği de dinlese, Adele’in müziği hakkındaki görüşleri aynı, hepsi de beğeniyor. Durum böyle olunca, Adele nasıl şarkılar yaparsa yapsın mükemmel olacağı düşüncesi yerleşiyor insanın aklına. Adele’in yeni albümünü dinleyince bu düşünceyi doğrulamak çok kolay oluyor.

Şu ana kadar iki tane stüdyo albümü bulunan Adele, yeni albümü 25 ile karşımıza çıkıyor. Albümün ilk teklisi olan Hello ile dinleyicilerinin beğenisini kazanan sanatçı, çoğu listelerde birinciliğe yerleşmiş durumda. Albümün ise Kasım sonu gibi çıkması bekleniyordu. Bir süre geçtikten sonra albümün 20 Kasım’da yayınlanacağı duyuruldu.

Daha iki gün önce, yani 20 Kasım 2015’te resmî olarak yayınlanan albümün şarkılarının çoğunu henüz ikişer kez dinledim, o yüzden detaylı bir albüm tanıtımı değil de ilk izlenimlerimi anlatmaya çalışacağım.

Albümde on bir adet şarkı var ve albümün süresi yaklaşık kırk sekiz dakika. Şarkıların hepsinin  yazımında Adele hariç kişilerin de katkısı olmuş, örneğin “All I Ask” isimli şarkının yazımına Bruno Mars katkıda bulunurken “Remedy” isimli şarkının yazımına da Ryan Tedder katkıda bulunmuş.

Albümdeki şarkılar tam da Adele’den beklediğimiz tarzda. Öncelikle Adele kesinlikle sesinin gücünden bir şey kaybetmemiş, şarkıların hepsinde güçlü bir vokalin varlığını hissetmek mümkün. Ayrıca şarkılarında hala minimal derecede bilgisayar kullanımına devam etmiş, yani şarkıların hemen hepsinde gerçek enstrümanlar kullanılmış. Tahmin edebileceğimiz gibi şarkıların hepsi yine oldukça duygusal, yavaş ritimli. Fakat bu albümünde değişik şeyler de kullanmış; bateriye ve diğer ritim araçlarına pek yer verilmeyen diğer albümlerinin aksine bu albümde bateriyi ve diğer ritim araçlarını duymak mümkün. Ayrıca “Water Under the Bridge” isimli şarkısında da elektronik ögelere yer veren Adele ortaya mükemmel bir iş çıkarmış.

Daha önce de belirttiğim gibi Adele’in albümünü bir inceleme yazısı yazacak kadar dinleyemedim, ama dinlediğim kadarıyla gayet güzel olmuş. Albüm, Adele’in kendine has tınısını koruyan şarkılar içerirken yeni bir şeyler de denemiş ve yeni denediği şeyler dinlediğim kadarıyla gayet güzel olmuş. Anlaşılan o ki, bu kış hüzünlenmemizin sebebi 25 olacak.

Leave a Reply