AC/DC’nin Beklenen Albümü: Rock or Bust

Avustralya kökenli Hard Rock grubu AC/DC, stüdyo albümleri ‘Black Ice’ı 2008’de piyasaya sürmüştü. 5 senelik suskunluğunu bozan grup, 28 Kasım’da yeni stüdyo albümleri olan ‘Rock or Bust’u dinleyicilerin beğenisine sundu.

Grubun en kısa albümü olarak gösterilen Rock or Bust, on bir şarkıdan oluşuyor ve toplamda otuz beş dakika sürüyor. 2008’de piyasaya sürdükleri ‘Black Ice’ ise grubun en uzun albümüydü. Albümlerin uzunluğunu kendileri mi ayarladılar, yoksa sadece tesadüf mü bilemeyiz ama; kronolojik olarak, en uzun albümden sonra en kısa albümün gelmesi oldukça hoş olmuş.

Albüm; ‘Pearl Jam’, ‘Rage Aganist The Machine’, ‘The Fray’ gibi çeşitli Rock gruplarının da prodüktörlüğünü yapmış olan Brendan O’Brien eşliğinde Vancouver’da kaydedilmiş. Ayrıca, grubun kurucu üyelerinden olan ritm gitarist Malcolm Young, sağlık sorunları nedeniyle gruptan ayrılmış ve albüme katkı sağlayamamış. Malcolm Young grupta olmamasına rağmen, albüm tam bir AC/DC albümü.

ac-dc-rock-burst[1]Değindiğim gibi, klasik bir AC/DC albümü bu: Dolgun ama rahatsız edici olmayan distortion tonları, dinamik bateri, Brian Johnson’un ince sayılan sesi, harika sololar… Ayrıca, albümdeki şarkıların hemen hepsi oldukça enerjik. Şarkı sözleri ise, genelde eğlenceli. Albüm, ona ismini veren tekli ‘Rock or Bust’ ile başlıyor ve son şarkıya kadar enerjisini koruyor. Bunların hepsi, Rock or Burst’u muhteşem bir AC/DC albümü yapıyor.

Bütün bunlara ek olarak; AC/DC üyeleri, albüm kayıtları sırasında oldukça zorlanmış. ‘Ultimate Classic Rock’ isimli dergiye ropörtaj veren vokalist Brian Johnson, kayıt esnasında Malcolm’un yanlarında olmamasından ötürü grubun psikolojik olarak zorlandığını belirtmiş; çünkü kayıt esnasında Malcolm Young, grup üyelerini ne yapmaları gerektiği konusunda bilgilendiriyormuş, ayrıca grup üyelerine moral de veriyormuş. ‘Dementia’ isimli bir hastalığa yakalanmış olan Malcolm Young, bir daha gitar çalamayacağından ötürü AC/DC’den ayrılmış, yerine yeğeni Stevie Young geçmiş.

Kırk birinci yıllarında çıkardıkları albümle, yine kendine özgü tınısını kullanan AC/DC, güzel bir rock’n roll albümü yaratmış. Grubun on altıncı stüdyo albümü olan ‘Rock or Burst’, sonuna yaklaştığımız 2014 yılının en eğlenceli albümlerinden birisi olmaya aday.

Leave a Reply