Hazan: “Sarı Şarkıların Anası”

Küresel ısınma alıp başını gitse de, buzullar gün be gün erise de, mevsimler şaşkınlıkla birbirlerinin yerlerini alıp dursalar da bizim için sonbahar Eylül’de başlar! (Güney yarım kürede yaşayanlar bu konuda kusura bakmasınlar; ama bu böyledir yapacak bir şey yok, sayıca fazla olan biziz.) Bitiş zamanı için net bir şey söyleyemeyiz; çünkü herkesin sonbaharı farklı uzunluktadır. Bazıları ekimde kışa geçer, bazılarıysa ömür boyu güz yaşar.

483205__autumn-rain_p

 

Sonbaharın insan üzerindeki güçlü etkisi aşikardır fakat; sebebi üzerine tezler yazılıp doktoralar bitirilebilir. Sanıyorum ki çoğumuz melankoliye ve hüzne duyduğumuz ilginin, bu sonbahar sevdamızla yakından ilintili olduğunu düşünüyordur. Fakat sonbaharın sararan yapraklarında hüzünden çok daha fazlası olduğuna inanırım ben. Hayal kırıklığı kokan rüzgarlar değildir yalnızca sonbahar. Aşık olunacak veya buruk aşk hikayelerine içimizi acıtan sonlar yazacak bir mevsimden ibaret de değildir. Yanlış anlaşılmasın, bu özellikleri başımızın üstüne, halihazırda zaten mevcuttur. Demek istediğim sonbaharın yazdan kışa geçerken kazandığı, fazlasıyla içsel bir mana daha vardır. Bir kere, cesurdur sonbahar. Yazın, güneşin ve bolluğun, bereketin içinden geçtikten sonra her şeyin uykuya daldığı bir kışa geçebilmek için adım atmak, her babayiğidin harcı değildir. Atılan bu adımla kışın örtücü yapısına selam çakar ve onunla da hasbihal edebileceğini gösterir bizlere. Bizleri de cesaretlendirir kışın uzun, soğuk gecelerine girmek için. Tabiat dahil her şeyin inzivaya çekilip içini dinlediği kış, kendisiyle yüzleşmekten çekinen biz insanoğlu için tereddüt ve endişe sebebidir. Oysaki bu doğal süreci olduğu gibi kabul eder sonbahar ve bizi de bunu kabul etmek için hazırlar. Sonra bir bakarsınız ona şarkılar yazarken bulursunuz kendinizi, öyle delice bir etkidir bu.

Sarı renkli elbisesinin ceplerinde ezelden ebede kadim hikayeler taşıyan sonbahar, bizim farkında olduğumuzdan çok daha fazlasına sahiptir. İster hüzün, ister yenilenme, isterseniz de başka bir şeyi yakıştırın onun mizacına, ziyanı yok. İlk sonbahardan sonuncusuna dek bize ilham vermeye devam edecektir o. Çünkü cömerttir sonbahar. Bu durumun nişanesi olarak atfedebileceğimiz sonbahar şarkıları, bunun en bariz örnekleridir. Bazı şarkıların kendini dinlettirdiği özel zamanlar vardır ya, sonbahar şarkılarını da hazır sonbahar gelmiş de geçiyor iken ve ondan bu kadar bahsetmişken paylaşmış olalım dedim. Burada hepsine yer vermek mümkün olmayacaktır. Biz başlayalım da, siz dilerseniz Türkçe, yabancı, enstrümantal, eski, yeni alıp başınızı gidersiniz.

Yıldırım Gürses-Sonbahar Rüzgarları

Feridun Düzağaç-Son Yaprağıydı Güzün

Tual-Kasım

https://www.youtube.com/watch?v=QMq4j7N0WUk

Teoman-İstanbul’da Sonbahar

Levent Yüksel-Sonbahar

Sezen Aksu-Sonbahar

Candan Erçetin-Onlar Yanlış Biliyor

Kargo-Sonbahar

Asya-Yoksun Sen

Kendi sonbaharınızın anlamını bulabilmeniz temennisiyle…

KAYNAKÇA

  1. http://www.sabah.com.tr/cumartesi/2012/10/13/sonbahar-sarkilarla-guzel
  2. http://otekiyuz.com/sonbahar-ve-en-guzel-sonbahar-sarkilari/

Leave a Reply