Sahnedeki ‘Işıltılar’- Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi

22 Nisan Cuma akşamı Bilkent Senfoni Orkestrası konser dizilerinden biri daha sahnede hayat buldu. ‘Işıltılar’ adlı konser serisinde Bilkent Müzik Hazırlık Okulları ve Müzik Bölümü’nün başarılı öğrencileri seyirciyle buluştu!

Çağdaş Türk müziğinin Türk Beşleri’nden biri olan Ulvi Cemal Erkin’in Oda Müziği albümünde yer alan Piyano ve Yaylı Sazlar için Beşli yapıtıyla başlayan konserin ilk bölümünde, BSO Sahnesi; Iraz Yıldız, Kerem Tuncer, Deniz Şensoy, Çılga Barok Bostancı ve Gözde Yaşar’ı ağırladı. Bu yazıyı okuyan herkesin, bu genç yetenekler hakkında daha çok bilmesi gerektiğine inandığım için onları kısaca tanıtmakta bir sakınca görmüyorum.

Iraz Yıldız 

Iraz Yıldız:

1997 doğumlu, Bilkent Üniversitesi Müzik Hazırlık Lisesi öğrencisi. 10 yaşında 3. Gavrilin Genç Yetenekler Yarışması, 12 yaşında ise Genç Virtüözler Yarışması (Sofa) ve 1. Kamuran Gündemir Ulusal Piyano Yarışması Mansiyon Ödülü sahibi olan Yıldız, 2013 yılından itibaren Prof. Ersin Onay ile çalışmakta.

 


Kerem-Tuncer 

Kerem Tuncer:

1997 doğumlu, Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Lisesi 11. sınıf öğrencisi. 13 yaşında, 52. Jaroslav Kocian Keman Yarışması Jüri Özel Ödülü‘nü ve 17 yaşında 7. Grumiaux Keman Yarışması Birincilik Ödülü’nü kazanan Tuncer, 2011 yılından bu yana Yard. Doç. Dr. Tolga Yayalar ile kompozisyon çalışmakta.

 

 

 

Deniz ŞensoyDeniz Şensoy: 2000 doğumlu, Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Lisesi öğrencisi. 10 yaşında Gülden Turalı Ulusal Keman Yarışması üçüncülük ve 13. Uluslararası Mimar Sinan Rotary Genç Müzisyenler Klasik Müzik Yarışması birincilik ödülü sahibi olan Şensoy, 2012 yılında We Play Together Uluslararası Keman Yarışması‘nda birincilik ve 16. Bohdan Warchal Uluslararası Müzik Yarışması‘nda ikincilik ödülünü aldı. Iki yıl sonra, 2014 yılına gelindiğinde İş-Sanat’ın Yılın Parlayan Yıldızı Ödülü ve Ohrid Pearl Uluslararası Müzik Yarışması üçüncülük ödülü de Şensoy’un oldu. Unesco organizasyonu olan ‘Iguazu en concertino’ Uluslararası Gençlik Senfoni Orkestrası’nın üç konser şefinden biri olan Şensoy, eğitimine tam burslu olarak Muhammedjan Turdiev ile devam etmektedir.

Çılga Barok Bostancı:

1998 doğumlu, Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Lisesi öğrencisi. 2012 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Lisesi’ne kabul edilen Bostancı, Bilkent Senfoni Orkestrası ve Bilkent Gençlik Senfoni Orkestrası konserlerinde görev aldı. Atilla Aldemir ve Alexsander Zemtsov gibi önemli isimlerle çalışma imkanı bulan Bostancı, eğitimine Elena Gnezdilova ile devam ettirmekte.

Gözde Ygozde yasaraşar:

1985 doğumlu, 2007 yılı mezunlar birincisi. 18 yaşında Trakya VI. Uluslararası Viyolonsel Yarışması’nda ikincilik ödülü sahibi oldu. Lisansüstü eğitimi için Fullbright bursuyla Amerikaya giden Yaşar, 2008 yılında Konçerto Yarışması’nı kazandı. Evelyn Elsing ile doktora çalışmalarını sürdürmekte olan Yaşar, erken müzik topluluğu olan Deutsches Barockorchester Berlin ile çalışmalarına devam etmektedir.

 

Konserin ikinci bölümünde ise, Fransız caz piyanisti Claude Bolling’in Picnic Suite adlı eseri seslendirildi. Bu bölümde seyirci; Ege Yağmur Soydemir, Berk Günay, Görkem Cenk Barçın, Dilan Özel ve Egemen Özkasnaklı’yı izleme şansı buldu. Bu genç yetenekleri de, onları sahnede izleme şansı bulamayanlar için kısaca tanıtmak gerekirse;

Ege Yağmur Soydemir:

Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi öğrencisi. Christian Plouver ve Patrick Gallois’in ustalık sınıflarına aktif olarak katılım gösteren Soydemir, henüz 16 yaşındayken Dikmen Vadisi Çocuk Korosu şefliğini yaptı. Almanya’da düzenlenen Beethovenfest’e katılım gösteren Soydemir, Cem Önertürk ile flüt çalışmalarına devam etmekte.

Berk Günay:

1995 doğumlu,Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi öğrencisi. 9 yaşında başladığı gitar çalışmalarına 13 yaşında Uluslararası Koblenz Gitar Festivali’ne katılarak hız kattı. 17 yaşında 1. Ulusal Klasik Gitar Yarışması’nın finalisti olan Günay, bir yıl sonra Likya Gitar Yorumculuğu Yarışması’nda üçüncülüğü elde etti. Günay, bugün halen Kağan Korad ve Anıl Gelenler ile gitar çalışmalarını sürdürmektedir.

Görkem Cenk Barçın:

1997 doğumlu, Bilkent Üniversitesi Müzik Hazırlık Lisesi öğrencisi. Henüz 11 yaşındayken Bilkent Senfoni Orkestrası ike solist olarak konser vermiş olan Barçın, Başkent TV ve NTV’de konserler verdi. Bunların yanı sıra Ilya Itin ve Gülsin Onay gibi büyük isimlerin ustalık sınıflarına katılan Barçın, piyano eğitimine Zerin Rasul ile devam etmektedir.

Dilan Özel:

1992 doğumlu, Bilkent Üniversitesi Müzik Hazırlık Lisesi mezunu. 17 yaşında Türk-Yunan Gençlik Senfoni Orkestrası’na kabul edilen Özel, 20 yaşına geldiğinde Mahler’in Binler Senfonisi‘nin Ankara’daki ilk seslendirilişinde görev aldı. 2014’te Beethovenfest’e katılan Özel, Bilkent Gençlik Senfoni Orkestrası’nda kontrabas grup şefliği yaptı.

Egemen Özkasnaklı:

Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi lisans öğrencisi. 8 yaşında Bilkent Üniversitesi Müzik Hazırlık İlköğretim Okulu Keman Sanat Dalı’na kabulüyle başlayan keman serüvenini beş yıllık keman eğitiminin ardından sonlandıran Özkasnaklı, Ankara Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’ne girerek vurmalı çalgılara yöneldi. 2013 yılında Atina’da Days of Percussion finalisti olan Özkasnaklı, bugün çalışmalarını Aydın Mecid ile sürdürmektedir.

Konserin son bölümüne gelindiğinde ise, Ankara’da daha önce hiç seslendirilmemiş olan Pyotr Ilyich Tchaikovsky’nin eseri olan Piyanolu Trio, La minör, Op. 50 performansı seyircisiyle buluştu. Son bölümde Ezgi Su Apaydın’ı, Şansu Altınok’u ve Başar Can Kıvrak’ı izleme şansı bulan seyirci, beğenisini konser bitiminde coşkulu alkışlarla ifade etti. Bu parçanın seslendirilmesi adına, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası kadrolu sanatçısı olan Şansu Altınok’un çalışmalar için haftalarca Ankara’ya geldiği Başar Can Kıvrak tarafından seyircilere bildirilirken, henüz 18 yaşında olan Ezgi Su Apaydın’ın performansı izleyenlere uzun soluklu bir klasik müzik zevki yaşattı. Ezgi Su Apaydın hakkında daha detaylı bilgi vermek gerekirse;

Ezgi Su Apaydın

 

Ezgi Su Apaydın:

Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Lisesi öğrencisi. Henüz altı yaşındayken Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’na kabul edilen Apaydın, 13 yaşında Emil Kamilarov Uluslararası Genç Keman Virtuozları Yarışması’nda ikincilik, Gülden Turalı 4. Ulusal Keman Yarışması’nda birincilik ve En İyi Türk Bestesi Yorumcusu ödüllerinin sahibi oldu.16 yaşında 55. Kocian Keman Yarışması’nda üçüncü olan Apaydın, bir yıl sonra 7. Uluslararası “Bravo!” Genç Kemancılar Yarışması’nda birincilik ödülünü kazandı. Başarı serüvenine her gün bir yenisini ekleyen Apaydın, eğitimine Muhammedjan Turdiyev ile devam etmekte.

 

 

 

 

 

[box_light]

Kaynakça:

http://www.andante.com.tr/tr/5721/isiltilar-Highlights

[/box_light]

 

Leave a Reply