‘Paris’te Türk Sineması ile Randevu’ya Hazır mıyız?

Kim derdi ki; ‘Sevmek Zamanı’, yapımından yaklaşık yarım asır sonra Paris duvarlarında afişleri süsleyecek; hem de Türk sineması için hazırlanan randevu afişlerini. Evet, bu hafta sonu ‘Paris’te Türk Sineması ile Randevu’ etkinliği ile, sinemamız geçmişi ve bugünüyle Paris’e konuk oluyor.

T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı destekli bu etkinlik çerçevesinde Le Lucernaire Kültür Merkezi; Türk sinemasının dününü, bugününü ve geleceğini yansıtan beş filmin ücretsiz olarak gösterimini yapmakta ve bu sayede 28-30 Kasım 2014 tarihleri arasında Fransa’daki sanatseverler Türk sinemasıyla tanışma imkanı buluyor.

Gösterilen filmler arasında Türk sinema tarihinin önemli yapımlarından Gelin ve Muhsin Bey gibi filmlerin yanı sıra; son zamanlarda vizyona girmiş ve beğeni kazanmış Kelebeğin Rüyası, Pek Yakında ve Kış Uykusu filmleri de bulunuyor. Fark edilebileceği üzere, belirtilen filmler; yapım tarihleri, konuları ve türleri bakımından ortak bir paydada buluşmuyor. Filmleri birleştiren ortak paydanın Türk sinemasına aidiyetleri olması; aslında seyirciye sinemamızın gelişim sürecini ve ne denli geniş bir öykü yelpazesine sahip olduğunu gösterir nitelikte.

Filmafişleri

Paris’te Pek Yakında Galası

Etkinlik çerçevesinde gösterilen filmler arasında olan Pek Yakında filmine, Champs-Elysees Bulvarı’ndaki bir sinemada gala gecesi düzenlendi. Geceye Pek Yakında oyuncularından Ozan Güven, Tülin Özen ve Zafer Algöz’le katılan Cem Yılmaz’ı; Hülya Koçyiğit ve Kıvanç Tatlıtuğ gibi ünlüler de yalnız bırakmadı. Gecede Cem Yılmaz’a onur ödülünü Türkiye Paris Büyükelçisi Hakkı Akil sunarken; ‘ülkemizin Catherine Deneuve’ü’ olarak tanıtılan Hülya Koçyiğit ise ödülünü Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Abdurrahman Arıcı’dan aldı.

Yerli yapıtlarımızın yurtdışı yansımalarının başarı ile sonuçlandığı şu günlerde; böylesi bir organizasyonun sinemamızı tanıtma adına son derece önemli olduğu konusunda hemfikiriz bence. Umarım bu hafta sonu Paris seyircisi de, sinemamızın beyaz perdeye yansımasını sever ve bundan sonraki süreçte birçok Türk filmi sınırların ötesine daha sık geçmeyi başarır.

Leave a Reply