14-20 Mayıs tarihleri arasında Ankara, 1. Uluslararası Kukla Festivali’ne ev sahipliği yapıyor. Ankaralı Karagöz Ustası Hayali Torun Çelebi’nin anısına düzenlenen festivalin asıl amacı kukla sanatının yalnızca çocuklara değil yetişkinlere de hitap ettiğini hatırlatmak ve UNESCO’nun “Dünya Kültürel Mirası” olarak seçtiği Karagöz’ü uluslararası arenada yeniden hatırlamak.

kukla

Festival Kukla, Karagöz, Gösteri ve Sahne Sanatları Derneği (KUKSADER) ve Tiyatro Tempo işbirliğince düzenlenmekte ve program dahilinde birçok farklı ülke ve yabancı ekiple aynı sahne paylaşılmaktadır. İlk defa yapılacak bu “Kukla” festivalinde sahne alacak yabancı kukla gösterileri

  • Rusya – Gulliver Tiyatrosu, Oyun: Danimarkalı İvan
  • İspanya- Minusmal Tiyatrosu, Oyun: Öylesine Clara
  • Moldova-İzvoraşul Vesel Kukla Tiyatrosu, Oyun: İyi Yürekli Dev
  • Bulgaristan-Pro Ropodi, Oyun: Türlü Güveç
  • İtalya- Simone Romano, Şov: Hop Hop

şeklinde sıralanabilir.  Festivale ev sahipliği yapan Tiyatro TEMPO, izleyicilerine “Bir Beckett Oynamak” adlı kukla oyununu sunarken, Tiyatro TEM ise “Gündüz Niyetine” isimli gölge oyunuyla sahne alacak.

birbeckettoynamak

 

 

Bir Beckett Oynamak adlı oyunda seyirci, dünyaca ünlü yazar Samuel Beckett’in gözünden yalnız ve çaresiz kalmış bireyin toplumsal oluşumlar karşısındaki duruşuna tanıklık etmektedir. Beckett’in sözsüz oyunlarından ilki olan “Sözsüz Oyun-1”, festival kapsamında Tiyatro TEMPO Genel Sanat Yönetmeni Haluk Yüce tarafından yorumlanmakta ve kukla yardımıyla seyircisine aktarılmaktadır.

 

 

 

 

gunduz-niyetine-tiyatrotem

 

“Gündüz Niyetine” isimli oyunda ise festival seyircisini iki “hayalbaz” beklemektedir. Seyircinin gördüğü varsayılan kötü rüyanın hayra yorulmasına çabalayan bu iki hayalbaz oyun süresince Alfred Jarry’nin Zincire Vurulmuş Übü oyunundan sahneler aktarmakta ve kullandıkları gölge oyunları ile bizleri büyük bir seyir keyfiyle başbaşa bırakmaktadır.

 

 

Daha detaylı bilgi ve kaynakça için:

Festival Programı için: http://www.kuksader.org.tr/program.htm

Festivalin Etkinlik Mekanları için: http://www.kuksader.org.tr/

“Bir Beckett Oynamak” hakkında detaylı bilgi için: http://www.tiyatrotempo.com/

“Gündüz Niyetine” hakkında detaylı bilgi için: http://www.tiyatrotem.com/gunduz-niyetine/

 

Leave a Reply