Her ne kadar şu sıralar eski bereketini kaybetmiş olsa da, sitcomlar 80’lerin sonundan beri oldukça ilgi görüyor. Belki süresinin kısalığından belki de hayatı bize en samimi haliyle gösterdiğinden sitcomları takip etmek, sadece bir bölüm izleme niyetiyle oturup sezonu yarılamış olarak kalkmak hepimiz için çok tanıdık bir durum.

İlk sitcom Pinwright’s Progress, 1946’da İngiliz BBC’de yayına girdi. Türünün ilki olmakla beraber büyük bir başarı sağlayamadı. Sitcomun dünyaca tanınan bir eğlence türü haline gelmesi William Asher’la oldu. İki düzine sitcom çeken Asher “I Love Lucy” ile büyük bir başarı sağladı.

Özellikle 90’lı yılların başından itibaren büyük bir gelişme gösteren dizi sektörünün etkisini sitcomlarda da görebiliriz. Genellikle herkesin bir parçası olmaya heveslendiği bir arkadaş grubunun başından geçen olayların anlatıldığı sitcomların birçoğunun ismi bugün dilden dile dolaşıyor. Eğer bu sektöre yabancıysanız ya da sitcom arayışındaysanız işte size arkadaş grubu merkezli sitcomlardan bazıları:

Seinfeld

9 sezon süren Seinfeld 1989’da yayınlanmaya başlamıştır. Dizinin yaratıları Jerry Seinfeld ve Larry David’tir. Aynı zamanda kendi ismiyle dizinin ana karakteri olan Jerry Seinfeld, geçimini stand-up yaparak sağlamaktadır. İlginç tespitleriyle, orijinal fikirleriyle hem güldürür hem de düşündürür. George Costanza Jerry’nin ilkokuldan beri en yakın arkadaşıdır. En belirgin özelliği sık sık yalan söylemesidir ve bu yalanları çoğu zaman onu oldukça gülünç durumlara düşürür. Elaine Benes olduğu gibi görünen bir insandır. Sorunlu erkek arkadaşlarıyla, iş hayatındaki tuhaf olaylarıyla güldürür. Cosmo Kramer Jerry’nin komşudur ve oldukça sıradışı bir kişiliğe sahiptir. En büyük hayali çok para kazanmaktır ve bu yolda her zaman için çok çılgın fikirleri vardır. Cosmo en umulmadık anlarda Jerry’nin dairesinin kapısından girişleriyle güldürür.

Friends

Özellikle şu sıralar kimsenin dilinden düşürmediği Friends kesinlikle bu ününü hak ediyor. 1994-2004 yılları arasında yayınlanan dizi birçok kişinin gözünde en başarılı sitcomlardan biri. Dizi. temizlik yapmayı ve yemek pişirmeyi kendinde bir tutku haline getirmiş Monica Geller’in kendi ayakları üzerinde durmaya karar veren eski arkadaşı Rachel Green’le ev arkadaşı olmaya karar vermesiyle başlıyor. Saf halleriyle ve gülünç tavırlarıyla kendini sevdiren Joey Tribbiani ile her ortamda espri yapabilecek ve her olayda gülünç bir taraf bulabilecek Chandler Bing, Monica’nın karşı dairesinde oturmaktadırlar. Diğerlerine kıyasla daha bağımsız takılan Phoebe Buffay, seyircinin asla tam olarak çözemediği ilginç hippi yaşam tarzıyla yine de bu arkadaş grubunun bir parçasıdır. Monica’nın erkek kardeşi Ross Geller ise çocukluğundan beri Rachel’a platonik aşıktır ve Rachel’in gelişiyle ilişkileri inişli çıkışlı bir hal alır.

That ‘70s Show

Dizi Wisconsin eyaletinde altı gencin başından geçen olayları anlatır. İlk sezonu 1998’de yayınlanan That ‘70s Show, 2006’da sona ermiştir. Dizinin ana karakteri Eric Forman, babasından oldukça korkan ve kuralların dışına çıkmaktan pek hoşlanmayan bir gençtir. Yan komşusu ve en yakın arkadaşlarından biri olan Donna Pinciotti’den hoşlanmaktadır. Steven Hyde Eric’in en yakın arkadaşıdır, sorunlu ailevi ilişkilerinden dolayı Eric’e kıyasla çok daha asi bir karakteri vardır. Ashton Kutcher’ın canlandırdığı Michael Kelso yakışıklı, çapkın ancak pek de zeki olmayan bir gençtir. Kız arkadaşı Jackie Burkhart’ı Mila Kunis oynamaktadır. Jackie oldukça zengin bir aileden gelen popüler bir kızdır. Kelso’nun arkadaşlarından oldukça farklıdır, bu nedenle başlarda grubun istenmeyen üyesi olmuştur. Grubun sıradışı üyesi Fez, değişim öğrencisidir. Nereden geldiğini bilmediğimiz Fez, Amerika’daki yeni yaşamına uyum sağlamaya çalışmaktadır. Dizideki en unutulmaz yetişkin karakterler Eric’in anne babası Kitty ve Red Forman’dır. Kitty sürekli ev işleriyle meşgul olan, iyi niyeti ve sevimli tavırlarıyla kendini sevdiren bir annedir. Baba Red Forman ise sinirli ve kuralcı yapısıyla bilinir.

New Girl

Daha yeni bir sitcom arıyorsanız 2011’de başlayan New Girl’e bakabilirsiniz. Zooey Deschanel’in canlandırdığı Jess erkek arkadaşının kendisini aldatmasından sonra taşınmaya karar verir ve üç erkekle aynı evi paylaşmaya başlar. Sürekli neşeli olmayı huy edinmiş Jess, oldukça renkli bir öğretmendir. Ev arkadaşlarıyla çok az ortak noktası olmasına rağmen hem onları çok sever hem de kendini onlara sevdirir. Nick Miller rahat tavırlarıyla ve sosyallikteki yeteneksizliğiyle sürekli gülünç durumlara maruz kalan bir barmendir. Dairenin bir diğer üyesi Schmidt dizinin en orijinal karakterlerinden biridir. Düzen hastalığı olan Schmidt bu nedenle evde kontrolü altında olmayan bir durum varsa çılgına döner. Çalıştığı şirketin tek erkek elemanıdır, bu durum onun çapkın tarafını iyice kışkırtmaktadır. Görüntüsü konusunda oldukça narsist olan Schmidt, Jess’in modellik yapan arkadaşı Cece’den saplantılı bir şekilde hoşlanmaktadır. Evin son üyesi Winston’dur. Nick’in çocukluk arkadaşı olan Winston kariyeri konusunda oldukça rekabetçidir.

Leave a Reply