‘Black Mirror’, Channel 4 kanalında yayınlanan, senaristliğini Charlie Brooker’ın yaptığı bir televizyon dizisi. 2012’de yayın hayatına başlayan dizinin, şu ana kadar yedi bölümü çekildi. Her sezonu üç bölümden oluşan dizi, her bölümünde farklı karakterle farklı hikayeleri anlatıyor. Bölümleri birbirinden bağımsız filmler olarak nitelendirebiliriz aslında; çünkü dizinin yönetmeni, oyuncu kadrosu, süresi bölümden bölüme değişiyor.

Dizi, bölümleri açısından her ne kadar bağımsız olsa da; bölümleri birbirine bağlayan bir nokta var. Black Mirror, modern dünyanın karanlık ve acımasız tarafını eleştirel bir biçimde ele alıyor. Modern dünyanın bu ürkütücü tarafını da, genelde teknolojiyle bağdaşlaştırıp izleyiciye sunuyor. Bunu kimi zaman distopyalar yaratarak, kimi zaman da alegorik bir anlatımla yapıyor. Dizinin yaratıcısı Charlie Brooker, dizinin çıkış noktasını şu sözlerle açıklıyor: “Eğer teknoloji bir uyuşturucuysa, ki uyuşturucuymuş gibi hissettiriyor; bunun yan etkileri tam olarak ne? Zevkin ve huzursuzluğun arasındaki bu bölge, benim yeni dizim Black Mirror’ın bulunduğu yer. ‘Black mirror’; (‘siyah ayna’) her duvarda, her sırada, her avuçta bulabileceğiniz bir şey: Bir televizyonun, bir monitörün ya da bir akıllı telefonun o soğuk ve parlak ekranı.” Black Mirror ismi, gerçekten de bu dizinin konusunu ve amacını anlatmayı başarabilen çok isabetli bir seçim. Hepimizin hayatında bir şekilde var olup günlük hayatımızı en çok işgal eden o ekranları ve onların insanın kontrolünü nasıl ele geçirdiğini anlatıyor. Aynı zamanda; günümüz dünyasına tutulmuş,’kara’ şeyleri göstermekten başka pek de bir şansı olmayan bir ayna görevi de görüyor.

Dizide izlediklerinizin olabilme ihtimali hem sizi ürpertiyor; hem de aslında o yaşananların başka bir formda çoktan hayatımızın bir parçası haline geldiğini fark edip, şaşkına dönüyorsunuz. Kapitalizme getirilen eleştirinin dahi zaman içerisinde nasıl bir kapitalist malzemeye dönüşebildiğini, teknolojinin hayatımızı kolaylaştırma adı altında bizi nasıl kendi irademizle tutsak ettiğini, hümanizmin güçlü bir savunucusu olmaya çalışırken antihümanist diye eleştirdiklerimizin toplamına nasıl dönüştüğümüzü; biz farkında bile olmadan bize anlatıyor. Dizinin anlattıkları bir süre sonra bitiyor; ancak diziden anladıklarımız çok daha uzun sürüyor.

black-mirror-2x02

Dizinin üçüncü sezonu henüz başlamadı ama; 16 Aralık 2014’te üçüncü sezon özel bölümü yayınlandı. Charlie Brooker, biraz gecikmeli de olsa, üçüncü sezonun çekileceğini açıkladı. Black Mirror’ın, 2012’de ‘En İyi Mini Dizi’ dalında Emmy kazandığını hatırlatmakta da fayda var.

Leave a Reply

1 comment

  1. Selin

    Ellerinize sağlık. Çok başarılı olmuş. Gerçekten bir sesiniz olduğuna inanıyorum. Yazılarınızın devamını dilerim.