Ünlü fizikçi Einstein’ın mektupları ABD’nin Los Angeles kentinde düzenlenen açık artırma ile satıldı. Açık artırmanın yapıldığı Profiles in History Müzayede Evinin kurucusu Joseph Maddalena, yaptığı açıklamada Einstein’in 27 mektubundan bazılarının el yazısı olduğunu, bazıların da daktiloda yazıldığını, bir kısmının İngilizce, diğerlerinin de Almanca olduğunu söyledi. Einstein’in 27 mektubu müzayede sonunda satılmış oldu.

Einstein'ın Oğluna Yazdığı Mektup

Einstein’ın Oğluna Yazdığı Mektup

Maddalena, “Einstein, mektubunun birinde çocuklarına tavsiyelerde bulunmuş. Oğluna geometriyi daha ciddiye alması gerektiğini yazmış. Başka bir mektubunda Tanrı ile ilgili düşüncelerine yer vermiş. Bir diğerinde ise babasının sadakatsizliğini yeni öğrenen bir arkadaşını teselli etmiş” dedi.

Ünlü fizikçinin 1945 yılında oğullarından birine yazdığı, izafiyet teorisi ve atom bombaları arasındaki ilişkiyi anlattığı mektup 62 bin 500 dolara alıcı buldu. Einstein’in açık artırmaya çıkan 27 mektubu toplamda 420 bin doları aşkın bir fiyata satıldı.

Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük dâhilerinden olan  Einstein, Atatürk’e yazdığı mektupla da çok konuşulmuştu. Einstein 17 Eylül 1933’te Ankara’ya, Başbakanlık’a ve bir nüshasını da Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal’e gönderdiği ve “Sadık hizmetkârınız olmaktan şeref duyuyorum” sözlerinin yer aldığı mektubunda, Hitler’in iktidara gelmesinden sonra Almanya’da çalışmalarına imkân kalmayan değişik meslek gruplarından 40 bilim adamı için, Türkiye’den iş talebinde bulunmuştu.  Einstein’in ricası da Atatürk tarafından kabul edilmiş ve bu bilim adamlarının tümü Türkiye’ye gelerek Üniversite Reformu’nda görev almışlardı.

Einstein'ın Atatürk'e Yazdığı Mektup

Einstein’ın Atatürk’e Yazdığı Mektup

Alman fizikçi Albert Einstein, 14 Mart 1879 tarihinde Almanya’nın Ulm kentinde doğdu. 20. yüzyılın en önemli kuramsal fizikçisi olarak nitelenen Einstein, görelilik kuramını geliştirmiş, kuantum mekaniği, istatistiksel mekanik ve kozmoloji dallarına önemli katkılar sağlamıştı. Kuramsal fiziğine katkılarından ve fotoelektrik etki olayına getirdiği açıklamadan dolayı 1921 yılında Nobel Fizik Ödülü’ne layık görülmüştü.

 

Kaynakça

http://haberliyorum.blogcu.com/albert-einstein-in-ataturk-e-mektubu/9097930

http://www.ntv.com.tr/yasam/einsteinin-izafiyet-teorisi-mektubu-62-bin-dolara-satildi,FzXuHnZk_U6Be1PadV-76A

 

 

Leave a Reply