Alexander Markov

Alexander Markov

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası geçtiğimiz hafta yine çok güzel, çok zevkli bir konser verdi. Başarılı orkestramızın şefliğini, Henryk Wieniawski Lublin Filarmoni Orkestrası’nın müzik direktörü Wojciech Rodek yapıyor.

Konserin ilk yarısında Polonyalı besteci Henryk Wieniawski’nin parçalarına yer verildi. Nişanlısına yazdığı söylenen Légende parçasıyla tanınan Wienawski, son derece çeşitli ve güçlü eserlerinin hemen hemen hepsinde kendi memleketinden ezgilere yer vermeyi başarmış bir kemancı. Wienawski’nin müziğini yaşatan CSO’nun solistliğini ise Alexander Markov yaptı. Dünyanın en usta kemancılarından biri olduğuna inanılan Markov’un, ününü Paganini’nin eserlerine yaptığı solo kayıtlarla kazandığını hatırlatmakta fayda var. Seyircinin coşkusunu ve beğenisini karşılıksız bırakmayan Markov, sahneden inmeden önce çaldığı solo ile önceden ismini bilen ya da bilmeyen herkesi kendine hayran bıraktı.

Markov’un ülkemizle ayrı bir bağı olduğunu da belirtmek istiyorum. Yıllardır Türkiye’deki çeşitli orkestraların konuğu olup birçok yerde sahne alan sanatçıya, bundan yedi yıl önce Bursa’da ‘Necati’ ismini yakıştırmışlar. Kendisi de bu ismi benimsemiş olsa gerek ki; artık ‘Necati’ diye seslenilince dönüp bakıyormuş.

İkinci yarıda CSO, Fransız besteci ve eleştirmen Hector Berlioz’un Harold İtalya’da isimli eserine yer verdi.  Dört bölümden oluşan bu eser; karamsar bir havadan, daha coşkulu ezgilere doğru yol alıyor. Duyguyu ve tempoyu daha kolay kavradığımız için sanırım, ikinci yarı ilk yarıdan daha büyüleyici geçti benim için. ‘Adagio’dan ‘allegro’ya geçişi çok rahat hissedebildiğiniz bu eser, ürpertici ve hareketli melodisiyle seyircinin heyecanını canlı tutmayı başardı. Eseri çalan CSO’ya viyola sanatçısı Murat Cangal eşlik etti.

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, 2 Nisan Perşembe günü Kültür Bakanlığı Devlet Çoksesli Korosu’nu ağırlayacak. Koro, Çanakkale Savaşı üzerine ilk oratoryo olan Vasıf Adıgüzelov imzalı Çanakkale Oratoryosu’nu seslendirecek.

Kaynakça:

https://www.andante.com.tr/tr/4065/Alexander-Markov-Kod-Adi-Necati…

Leave a Reply