Bu yıl 61.si düzenlenen ‘Sait Faik Hikaye Armağanı’nı, ‘Bizi Çağanoz Diye Biri Öldürdü – Beni Unutma Dörtlemesi 1’ isimli kitabıyla Bora Abdo kazandı.

Türk hikayeciliğinin en önemli isimlerinden Sait Faik Abasıyanık anısına her yıl bir öykücüye verilen ‘Sait Faik Hikâye Armağanı’nın ödül töreni, 61. Jüri Başkanı Doğan Hızlan, Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı M. Talha Çamaş, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları Genel Müdürü Ahmet Salcan’ın katılımıyla gerçekleşti. Darüşşafaka Cemiyeti ile Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları işbirliğiyle düzenlenen Sait Faik Hikâye Armağanı’nın bu yılki kazananı ‘Bizi Çağanoz Diye Biri Öldürdü-Beni Unutma Dörtlemesi 1’ kitabının yazarı Bora Abdo oldu.

Bora Abdo; Sait Faik Abasıyanık anısına öykü yazarlarına verilen ödüle ilişkin duygularını, “İki İstanbul var. Ben ikisinde de doğdum. İlki Şişli’de, ikincisi Sait Faik’in İstanbul’unda. Sait Faik, bir ada insanıydı. Mürekkebinde tuz vardı. Ben de bu kitabı bir adada yazdım. Büyükada’da. İki gözümden biri lodos, diğeri poyrazdı. Ustam Sait Faik’in dediği gibi, yazıcılık benim gayem. Bu ödül bana büyük sorumluluk yüklüyor.” sözleriyle dile getirdi.

Jüri Başkanı Hızlan ödülü teslim ederken; “Jüri tartışmaları yapılır, sonuç alınamaz ya da uyuma gidilir. Bizim toplantımızda adeta oy birliği vardı. Hiç tartışılmadı. O kadar emin ve ısrarla bu kitabı beğendiler ki; hiçbir şey karşısında direnemezdi ve bu kitap ödülü aldı. Birçok yeniliği ve birçok yazarlık riskini taşıyan bir kitap. Böyle bir kitabı yazmanın edebi bir cesaret istediğini söylemek gerekiyor. Bir ustanın ödülünü bir genç yazara veren jürinin başkanı olarak onur duyuyorum.” ifadelerini kullandı.

Notos, kitap-lık, Sözcükler, Sarnıç, Dünyanın Öyküsü ve İzafi dergilerinde öyküleri yayımlanan yazar Bora Abdo, 2012’de Alakarga Sanat Yayınları tarafından yayımlanan ‘Öteki Kışın Kitabı’ adlı ilk öykü kitabıyla 2013 Yunus Nadi Öykü Ödülü’ne layık görülmüştü.

 

[box_light]

Kaynakça:

http://www.ntv.com.tr/sanat/61-sait-faik-hikaye-armagani,dOPDcI6zZkmpNKu6UfbXug

[/box_light]

 

Leave a Reply