35. İstanbul Film Festivali Biletleri Satışa Çıkıyor!

Bu yıl 35.si düzenlenen İstanbul Film Festivali’nin biletleri satışa çıkıyor. 7 – 17 Nisan 2016 tarihleri arasında izleyiciyle buluşacak olan festivalde 221 film gösterilecek.

NTV’nin bu yıl da sponsorluğunu üstlendiği 35. İstanbul Film Festivali bünyesinde yer alan ‘NTV Belgesel Kuşağı’nda fotoğrafçılıktan, toplumsal krizlere, sinemadan siyasete, müzikten enerjiye, kapitalizmden savaşlara, futboldan aile içi tacize, casusluktan spora dünyanın dört bir yanından 14 belgesel izleyicilerle buluşacak.

İşte bu belgesellerden bazıları:

Ingrid Bergman in Her Own Words / Ben, Ingrid

Sinemanı en büyülü yıldızlarından biri olan Ingrid Bergman’ın özel hayatını anlatan bu belgesel Stig Björkman imzasını taşıyor. Bergman’ın kızının isteği üzerine hayata geçirilen proje, Bergman’ı, günlüklerin, mektupların, fotoğrafların da yardımıyla sadece başarılı bir sinema yıldızı olarak değil aynı zamanda modern, güçlü ve bağımsız bir kadın olarak da anlatıyor.

Steve Jobs: Makine Değil İnsan / Steve Jobs: The Man in the Machine

Modern zamanların en büyük ikonlarından biri olan Steve Jobs’ın daha önce bilinmeyen, konuşulmayan yönleriyle ele alındığı “Steve Jobs: The Man in the Machine” belgeselinin yönetmenliğini Amerika’nın en üretken belgeselcilerinden Alex Gibney yapıyor. Gibney, Jobs’ın kim olduğu, açgözlü bir kapitalizm balonu mu yoksa duygusal bir dahi mi olduğuna ilişkin sorulara cevap arıyor.

Vatanım / Homeland (Iraq Year Zero) / Abbas Fahdel

“Vatanım”, Irak’ta aslında neler yaşandığını halkın gözünden anlatmaya çalışan, ABD’nin Irak’ı işgaliyle oradaki hayatların nasıl değiştiğini gösteren, yaşanan trajik kayıpları, yaşam alanlarının savaş hattına dönüşümünü ortaya koyan bir belgesel. Fransa’da yaşayan Iraklı sinemacı Abbas Fahdel eğer çocukluğunu geçirdiği Irak’ı hiç bırakmasaydı nasıl bir yaşamı olacağına ilişkin sorulardan yola çıkarak bu belgeseli çekiyor.

1

Bilet fiyatlarının tam 18 TL, öğrenci ile 65 yaş ve üstü izleyiciler için ise 14 TL olacağının belirtildiği festivalde gösterilecek ilk iki filmin “Boi Neon / Neon Bull” ve “Şövalye (Chevalier)” olacağı açıklandı.

21.30’da başlayan seans ise tüm izleyiciler için 20 TL olacak. İndirimli bilet uygulaması bu yıl da devam ediyor. Hafta içi gündüz 11.00, 13.30 ve 16.00 seanslarının biletleri 8 TL’den temin edilebilecek. İstanbul Modern Sinema, Türkan Saylan Kültür Merkezi ve Hoca Ahmet Yesevi Kültür Merkezi’ndeki gösterimlerin bilet fiyatları 8 TL.

Sinemaseverler biletlerini 26 Mart Cumartesi günü 10.30’dan itibaren internet üzerinden ve Atlas ve Rexx sinemalarında açılacak gişelerden satın alabilir. Festival biletleri bu yıl ilk kez hizmet bedeli eklenmeden, tüm satış kanallarında aynı ücretlerle satışa sunulacak.

Kaynakça:

http://www.ntv.com.tr/sanat/35-istanbul-film-festivalindentv-belgesel-kusagi,4uAUdtqkhE2O0NnpotGhaA

http://haber.sol.org.tr/kultur-sanat/35-istanbul-film-festivali-biletleri-cumartesi-satisa-cikiyor-150403

Leave a Reply