Üni Yazar: Üniversiteliler Portalı

Bugünkü yazımda tek bir Bilkentliden değil, bir grup mezunumuzun dahil olduğu bir çalışmadan bahsedeceğim sizlere. Yazımızın konukları, Bilkent ve Yeditepe Üniversitesi bilgisayar mühendisleri mezunları olarak bir üniversiteli sosyal paylaşım sitesi oluşturan Üni Yazar ekibi.

Ticari gelir düşünülmeden oluşturulan Üni Yazar, üniversitelilerin, özgürce sesini duyurabileceği , etik kurallar içerisinde sansürsüz bir şekilde düşüncelerini paylaşabileceği bir platform. Çalışmalarını kısaca “Üniversiteliler Portalı” şeklinde tanımlayan Üni Yazar ekibi, yaptıkları işin isimleriyle anılmaması adına, yönetim kurulunda da bulunan mezunlarımızın isimlerinin saklı tutulmasını rica etti.

Bu platformu yaratmalarındaki tek amacın, üniversite öğrencilerinin düşüncelerini özgürce dile getirebileceği bir paylaşım sitesi oluşturmak olduğunu vurgulayan ekip, “Üni Yazar”ı düşüncelerin etik kurallar içerisinde sansürsüz bir şekilde paylaşılabildiği bir platform olarak tanımlıyor. Sadece “edu.tr ” uzantılı e-mail adresi olan üniversite öğrencilerinin kayıt olabildiği sitede, kullanıcılar güncel haberleri siteden takip edebiliyor , bir başlık açıp sesini duyurabiliyor; hatta bir yorum yazarken video, resim ekleyebiliyorlar. Bunların dışında, arkadaşlarıyla sohbet etme (chat yapma) imkanına da erişen üyeler, profil sayfalarını düzenleyebilir , haftalık ders programını ayarlayabilir, yakındaki etkinlikleri takip edebilir, öğretmenleri hakkında başlık açıp puanlama sistemiyle öğretmenini değerlendirebilir hale geliyor. Yapılan yorumların toplam beğenilme sayısına göre puan aldığı sitede, profillerde görülen puan değeri ise yorumların aldığı beğeniler arttıkça artıyor.

İki adet bilgisayar mühendisi tarafından kurulmuş olup, ticari bir gelir amaçlamayan bu sosyal ağ, son derece sade ve reklamsız bir internet sitesine sahip. Henüz 1 aydır aktif olmasına rağmen 200’ü geçen kayıtlı kullanıcı sayısına sahip olması da güzel bir gelişme. Üniversitelinin, muhtelif konularda bir şeyler öğrenebileceği ve bunu yaparken eğleneceği bir platform olan Üni Yazar, üniversite öğrencisinin ihtiyaçlarını karşılama amacıyla çıktığı yoluna, başarılı adımlarla devam edecek gibi görünüyor.

Leave a Reply