Pinhâni ve Yeni Albümleri “Kediköy”

Açıkçası yazı konumu seçtiğimde, bulduğum şeyi büyük bir ürkeklikle arama motoruna yazdım. “Biri mutlaka yazmıştır nasıl olsa” diye düşündüm ama şansımı da bir denemek istedim. Neyse ki yoktu, kimse yazmamıştı. Kimsenin yazmamasından öte bu konuyu yazacak olmak bana ayrı bir mutluluk verdi. Konumu genel olarak Pinhâni ve yeni albümleri Kediköy olarak belirlemiştim.

Pek çoğumuzun Kavak Yelleri ile tanıdığı bu grup aslında dizinin başlamasından 3 yıl önce kurulmuştu. Bu grubun ismi de ne demek diyenler için bir röportajlarında dedelerinin şiir yazarken kullandığı mahlas olduğunu ve Farsça gizli anlamına gelen pinhan kelimesinden türediğini grup üyeleri söylemiş. Grupta her daim bulunanlar olduğu gibi kendilerine konserlerde ve albümlerde eşlik eden profesyonel sanatçılar da bulunmakta. Sesini duymaya alışkın olduğumuz Sinan Kaynakçı, Zeynep Eylül Üçer, Akın Eldes, Hami Ünlü, Cem Aksel, Selim Aydın ve Eray Polat’tan oluşan grup her elementiyle Pinhâni’nin olmazsa olmazı. Grubun şimdiye kadar 5 albümü çıktı. Bunlar İnandığın Masallar (2006), Zaman Beklemez (2008), Başka Şeyler (2012), Canlı Yayın (2013) ve son çıkan Kediköy (2016). Özellikle, grubun Canlı Yayın albümünde seslendirdikleri Neşet Ertaş ustanın Gönül Dağı şarkısı oldukça beğenildi.

pinhani

Kediköy’e gelecek olursak, daha bu yılın Ocak ayınca çıkmış olan albüm kapağında yine bir sadeliği tercih etmiş Pinhâni. Daha önce bu soru kendilerine sorulduğunda sade ve özgün bir kapak tasarımını her zaman tercih ettiklerini belirtiyorlar. Bu amaçla da ilk albümden beri kapakta hep aynı sanatçı ile çalışmışlar. Özgün olmayı birçok yerde vurgulayan grup albüm kapakları gibi kendileri adına da aynı amacı güdüyorlar. “Özgün olmalıyız. Bunun için çaba da gösteriyoruz; ama ne kadar tutturabildik, ne kadar hedefimizin yakınlarındayız, buna bizim cevap vermemiz pek objektif bir yaklaşım olmaz.” diyerek de buna verdikleri önemi mütevazı bir üslupla belirtmişler. Albümde “Dur Söyleme”nin tekli versiyonu ile birlikte 13 şarkı bulunuyor. Her bir şarkı insana ayrı bir lezzet veriyor. Benim en sevdiklerim Dur Söyleme ve Beni Sen İnandır oldu. Geri Dönemem ve Beni Sen İnandır için klip dahi hemen çekildi. En kısa zamanda sizlere de baştan sona emek kokan bu güzel albümü dinlemenizi tavsiye ediyorum. Eminim size de bana olduğu gibi huzur verecek. Ellerine, emeğine sağlık Pinhâni!

0000000678516-1

Beni Sen İnandır şarkısının klibi için:

https://www.youtube.com/watch?v=R8DuZJ5-dmA

Geri Dönemem şarkısının klibi için:

https://www.youtube.com/watch?v=grsy3AdoUYI

Pinhâni’nin yakın zamandaki konserleri:

29 Nisan Cuma – baba su, Duisburg, Almanya

1 Mayıs Pazar – FZW, Dortmund, Almanya

Kaynaklar:

http://nahnu.org/pinhani-roportaj/

https://www.youtube.com/watch?v=m0OifNCJuSE

http://www.milliyet.com.tr/pinhani–sahnedeyken-eglenen-birkac-insan-pembenar-yazardetay-yasam-1639276/

http://www.pinhani.com/

https://tr.wikipedia.org/wiki/Pinh%C3%A2ni

Leave a Reply