ea1410-06

Ercan Ayçiçek’in önceki çalışmalarından

CerModern yine güzel bir sergi ile karşımızda. Yaklaşık bir hafta sonra başlayacak olan sergi HUB Sanat Mekan salonunda. Ercan Ayçiçek’in sergisi 15 Ekim-15 Kasım 2015 tarihleri arasında bizlere açık olacak.

Sanatçıdan bahsetmişken, kendisi hakkında biraz bilgi vermek gerekir. 1974 Trabzon doğumlu Ayçiçek, Karadeniz Teknik Üniversitesi Resim-İş Eğitimi Bölümü’nde öğrenirim görmüş. 1996’da buradan mezun olan sanatçı şimdilerde de Trabzon’da yaşıyor.

CerModern’de 1 ay boyunca sürecek olan serginin ismi ise bir Oğuz Atay romanı ismi: “Tutunamayanlar”. Bu isim zihinlerde eminim ki birçok şeyi canlandırır. Benim fikrim neden böyle bir isim tercihi yapıldığının zihinde netleşmesi için sergiyi incelemek gerektiği yönünde.

Sanatçının önceki sergisi “Mutfak” ismini taşıyor. Ayçiçek kültür yozlaşması içerisinde çırpınıp duran, belki bir türlü topluma ayak uyduramayan, karanlık yönleri ağır basan çarpık figürleri eserlerine taşımış.

Kendisinin ifadelerini de şu şekilde görmek mümkün:

“Mutfak’ tan  çıktım, mutfak? Evet bir önceki sergimin adı, ya da önceki kafamın. Boşa kürek salladığımı düşünerek tekrar tuvalin karşısına geçip, bu cümleleri yazarken yine boşa yorulduğumu düşünen kafamın resimleri…

Rahatsız edici bir fark ediş.

Bu sergiyi yapmaya gerek var mıydı? Kötü resim yapanlara sergi yapılmaz, ben iyi miyim? Bilmiyorum. Ya da cevap vermek istemiyorum, diye düşünen birinin resimleri bunlar. Bu resimlere bakanlar , bu yazıyı okuyanlar belki bana ne boş  olduğumu hatırlatır, ya da (yeşil olursa iyi olur…) kadife bir kumaşla parlatır beni.

Kıvrandığımı anlatabildiysem … yani bu figürler.”

Şimdi artık biz susalım, bir aylık güzel bir sergi bizim için konuşsun. Ercan Ayçiçek kendi sanat anlayışını da şöyle edebi bir üslupla anlatmış:

“Başlangıçta, ufkum etkilendiğim sanatçıların çalışmaları kadardı…
Kimin yaptığı, hangi akım v.s. önemli olmadı…ne yapıldığı idi.
İçim; elime ne çizdiriyorsa , ne boyatıyorsa, yaptıklarım o kadardır…
Keyfimin gittiği yer gibi…
Baş rolü oynayan formu bozulmuş figürler anlatır benim öykülerimi…

Çalışmalarımı  zora sokmak istemem kimsenin anlamayacağı,
benim de anlatamadığım bir yere…
Çabuk, hızlı, heyecanlı, bir solukta bitebilen resimler, evden çıkmadan çabucak son bir kez ayna da üst baş düzeltmek gibi.
Kimsenin anlamadığı devrik uzun cümleler arasına sıkıştırmadan hayatı da resmi de
Derdini kısadan anlatan kompozisyonlar kurmak benim derdim.
Hayatın hızını yavaşlatmaya en azından ben resimlerim de gerek duymuyorum biraz espri biraz ciddiyet.”

 

Kaynaklar: http://galerisoyut.com.tr/artist/ercan-aycicek/

http://galerisoyut.com.tr/ercan-aycicek-2014/

http://cermodern.org/showcases/74/ercan-aycicek-i-tutunamayanlar.html

Leave a Reply