Şarkılar çoğu zaman şaşırtıcıdır, onların bizi nasıl bu kadar iyi bildiklerini sorgularız. İşte bu tür parçalardan biri de, Dolly Parton’un ünlü şarkısı: “Jolene”. Dolly Parton, bir döneme imzasını atmış olan Amerikan “country pop” şarkıcısı ve yazarı. On üç yaşında müziğe başlamış ve dillere pelesenk olan bu şarkıyı yazmış. Tam kırk iki kez Grammy’ye aday gösterilmiş, yedi kez ise ödülü almış. Bizleri şaşırtacak en büyük özelliği ise; klonlanan ilk koyuna onun adının verilmesi. Bu çalışmaları yürüten Ian Wilmut, “Dolly Parton’dan başka isim düşünemezdik” demiş.

dollyparton

Gelelim Jolene’e, bu şarkıyı dinleyince insan ister istemez şöyle düşünüyor: Evet, bu kadını birileri çok üzmüş.” Sözlerde; bir kadının, bir başka kadına sevdiği adamı elinden almaması için yakarışı anlatılıyor denebilir kısaca.

http:/http://www.youtube.com/watch?v=1plvBR02wDs

Dolly, bu şarkının hikayesini bir röportajında anlatmış. Kariyerinin erken yıllarında, bir genç kız onun konser sahnesine çıkmış ve Parton’dan imza istemiş. O da ona: “Hayatımda gördüğüm en sevimli şeysin, adın ne?” diye sormuş. Tabii ki kızın cevabı belli : Jolene! Dolly de kıza bununla ilgili bir şarkı yapacağını söylemiş ve yapmış da. Tabii, bu hikayeyi fazla inandırıcı bulmayanlar da çok fazla. Çünkü şarkıyı dinlerken, bu şarkı sanki bambaşka birine yazılmış hissi insanı sarmalıyor.

Parçayı birçok kişi yeniden yorumlamış. Bu insanların en bilineni gündemden asla düşmeyen Miley Cyrus. Hatta Dolly Parton’la birlikte söyledikleri bir performans dahi var. Bu durumla ilgili bir araştırmaya girince, Dolly Parton’un Cyrus’ın vaftiz annesi olduğu gerçeği karşımıza çıkıyor.

dolly-young

Kim söylerse söylesin;nakaratın akılda kalıcı olması bu şarkıyı kolay ezberlenebilir hale getirip, insanı sürekli olarak onu dinlemeye itiyor. Sözlerin anlamını çıkardıkça da yüzünüze istemsiz bir gülümseme yerleşiyor. Bir zamanlar, belki de bir kadının acısını sözlere dökmüş olduğu bir şarkı olan “Jolene” şimdi herkesin söylediği bir parça. O halde işte, herkesçe dillendirilmeye ya da dinlenmeye gerek bir şarkı var önünüzde:

“Jolene, Jolene, Jolene!”

Yazıda üstünde durduğum “Jolene”den başka, haftalarca birincilikten düşmemiş ve Whitney Houston’dan dinlemeye alışkın olduğumuz bir şarkının da yazarı aslında Parton: “ I will always love you.”

 

Leave a Reply