Gazete okurken, genelde beynimizde işleyen bir kural vardır: ‘algıda seçicilik’. Ne zaman ki, şöyle bir haberlere bakalım desek; gözümüz aklımızda olan kelimelere odaklanır ve orada kalır. Tıpkı geçenlerde bende olduğu gibi. Benim gözüme çarpan kelimeler ise ‘Aşkın Nur Yengi’ idi.

12555-RZH108208_DKTJVVGT6969

 

Pek çok şarkısını ezbere bildiğim, sesine hayran olduğum ve çoğu zaman istemsizce sözlerine eşlik ettiğim şarkıların sahibi hakkında ne kadar az şey bildiğime içerledim. Böylece, eni konu bir araştırma içine girdim. Başarılı olacağı çok küçük yaşlardan itibaren belliymiş diyebiliriz;  kendisi ortaokul öğretimine Türk Musiki Devlet Konservatuarı’nda çello öğrencisi olarak başlamış ve 11 yıl boyunca eğitimine devam etmiş. Bu süreçte Onno Tunç’un orkestrasında Sezen Aksu’nun vokalisti olarak çalışmaya başlamış.  Bu fırsat, hala çoğu kişi tarafından onun sanat hayatındaki en büyük anahtar olarak görülüyor.

buyuk-ankara-festivali11-199x300

1987 yılına geldiğimizde Aşkın Nur Yengi’nin, grubuyla birlikte ‘Güzel Şeyler Söyle’ şarkısıyla Eurovision finallerine katıldığını görüyoruz. Sonrasındaysa,  ‘Sevgiliye’ adlı albümüyle kazandığı yüksek tirajla 90’lı yılların ilk başarılı sanatçısı oldu. Levent Yüksel ve Kargo gibi başarılı sanatçılar tarafından söylenmesine rağmen, orijinal kayıttaki başarısını elde edemeyen ‘Ayrılmam’ şarkısı ise kısa sürede dillere pelesenk oldu ve hala değerinden bir şey kaybetmedi. Bunun dışında niceleri; Ay İnanmıyorum, Yalancı Bahar, Kara Çiçeğim, Deli Gönlüm, Serserim Benim… Hepsi kaliteden ödün vermemiş, hatta büyüyerek efsaneleşmiş; aşkın birçok rengini yansıtan şarkılar.

askin-nur-ye-140941PN

Gelelim benim haber sayfasında bir süre durmama sebep olan habere. Aşkın Nur Yengi bir röportajında, dinleyiciden “Şöyle şarkılar da söyle” gibi bir talep gelmemesine rağmen, içinde hep farklı şarkılar söyleme arzusu olduğundan bahsetmiş. Hatta ‘Söylemeyi Sevdiğim Şarkılar’ diye yepyeni bir albüm çalışması yapmak istediğini de söylemiş. Tam olarak bu gerçekleşmese bile, önceden albümüne koymak istediği bir parçayı Eda&Metin Özülkü çifti sayesinde seslendirmiş. Çiftin yeni albümünde (‘Bizim Şarkılar’), birçok sanatçı gibi, ‘Unutulmuş Muydum?’ şarkısıyla Aşkın Nur Yengi de yerini aldı. Bu şarkının enteresan yönünü ise başarılı sanatçı şöyle açıklamış: “Unutulmuş muydum şarkısının aramızda bir de hikayesi var. Ben iki albüm önce, sevgili Metin’den bir şarkı istedim; o da bana ‘Unutulmuş Muydum’ u verdi. Fakat albümde on şarkıyı geçmeyelim kararı alınca, ben bu şarkıyı okuyamadım. Sonra Metin kendisi okudu, çok sevildi, her dinlediğimde içim cız ederdi, yıllar sonra bu albüm için aradığında zamanı geldi dedi ve ben yıllar önce okuyamadığım şarkıyı şimdi okumuş oldum.”

Klip çalışmaları da olan şarkı, zannediyorum ki Aşkın’ın kendi yorumuyla farklılaşan yeni şarkılardan olacak ve yine dinlemeye doyamayacağız.

 

“kim bilir kimler aklını çeldi 
gördüğüne sevinmedin mi beni 
kimbilir kimler aklını çeldi 
görüdüğüne sevinmedin sen beni 
üç günlük ayrılıkta neler neden değişti”

Leave a Reply