Bullet For My Valentine’dan Yeni Albüm: V. Venom

Gallerli metalcore grubu Bullet For My Valentine’dan beklenen albüm geldi. Beşinci stüdyo albümlerini temsilen Roma rakamıyla 5 (V) simgesini albüm kapağı yapan grup, albüme Venom adını verdi. Bir önceki albüm olan Temper Temper beğeni açısından grubun fanlarını ikiye bölmüştü ve büyük bir kesim tarafından hayal kırıklığıyla karşılanmıştı. Venom albümünün, en azından Youtube üzerinden yayınlanan parçalardaki yorumlara bakarak daha çok beğenildiğini söyleyebilirim.

1000x1000

Albüm 14 Ağustos’ta piyasaya sürüldü ve aynı zamanda Youtube üzerinden de yayınlandı. Bu tarihten önceki gelişmelere de biraz değinmek istiyorum. Grup albümün kayıtlarıyla uğraşırken ocak ayında bass gitarist Jason James gruptan ayrıldığını açıkladı. Bunun üzerine grup üyeleri yeni elemanı albüm kayıtları bittikten sonra duyuracaklarını açıkladı. Mayıs ayında sosyal medya üzerinden albümün ismi Venom ve çıkış tarihi ile beraber yeni elemanın Revoker grubunun gitaristi Jamie Mathias olarak duyuruldu. Albümün ilk single’ı, sözlerinin videosu ile beraber No Way Out adlı parça, grubun Youtube kanalında yayınlandı. Daha sonra ikinci single “You Want A Battle? Here’s A War” klibiyle geldi. Son olarak da albümün sert şarkılarından Army of Noise yayınlandı. Albüm henüz gelmeden bu 3 şarkıya bakarak albüme çok ısındığımı söyleyebilirim. Tüm şarkılara tek tek değineceğim fakat bu 3 parça Bullet For My Valentine’ın eski güçlü müziğine geri döndüğüne beni ikna etti.

922f1bd2-e318-4447-bb72-2b4ab672720e-2060x1236

Grubun yeni kadrosu soldan sağa: Michael Paget, Jamie Mathias, Matthew Tuck, Michael Thomas

Genel olarak albümün sert bir tona sahip olduğunu söyleyebilirim. Temper Temper albümünde çok kullanılmayan hardcore vokallere bu albümde birçok kez rastlıyoruz. Matt Tuck’ın canlı performanslarda biraz zorlandığını gözlemlemiştim fakat hem albümde hem de albümün tanıtım konserlerinde sert vokalleri yapmakta biraz daha iyileştiğini gördüm. Venom’daki gitar tonları, vokal melodileri ve gitar soloları Scream, Aim and Fire albümüne benzer nitelikte.

Albümün standart versiyonunda 11 parça bulunuyor. İlk parça biraz Poison albümündeki Intro’ya benziyor ama bilgisayar ürünü olan 1.5 dakikalık bir giriş parçası. Adı “V”. Daha sonra ilk single No Way Out geliyor. V’yi saymazsak diğer albümlerde olduğu gibi ilk sıraya albümün en gaz şarkısını koyma geleneklerini sürdürüyorlar. Albümü tek parça dinlediğinizde müthiş bir havaya sokuyor sizi. 3 numarada Army Of Noise var. Metallica esintilerini görebileceğmiz, hafif “thrash metal” tadı veren ama nakaratta yine Bullet For My Valentine’ın kendisini bulabileceğimiz güzel bir şarkı olduğu kanaatindeyim. Fanların birçoğu tarafından albümün favori şarkısı olarak gösteriliyor.

4.parça Worthless. 6/8’lik ölçünün güzel örneklerinden. BFMV’nin 5 albümde toplam 4 şarkısı tamamen 6/8’lik ölçü üzerine yazılmış. En başta All These Things I Hate geliyor. Pretty On The Outside ve Temper Temper albümünden P.O.W. (Prisoner Of War) parçalarına bu albümle beraber Worthless de eklendi. Bu şarkıları daha önce dinlemiş olanlar grubun 6/8’i ne kadar iyi kullandığını bilir. O yüzden Worthless de dinleyicileri tatmin edecektir diye düşünüyorum.

Sıradaki parça You Want A Battle? Here’s A War. Benim favori parçam bu albümdeki. Popüler olabilecek bir şarkı. Belki de bu yüzden ilk klibi bu parçaya çektiler. Konserlere albüm çıkmadan başlayan grubun da sıkça çaldığı şarkı.

Albüme adını veren parça 7. sırada. Heavy öğelerin nispeten yavaş tempodaki bir şarkıya uyumunu görüyoruz. Şarkının sözlerini de oldukça başarılı buldum. Alışılagelmiş BFMV’nin dışında farklı bir tat. Mutlaka dinlenmeli.

Kalan şarkılardan Broken, The Harder The Heart (Harder It Breaks) ve Pariah klasik BFMV parçalarından. Klasik ama Temper Temper albümünde çok az bulduğumuz tonlardan. Fanların özlediği Bullet For My Valentine yapısı… Skin ile Hell or High Water da albümün eğlenceli sayılabilecek şarkılarından. Albümün bonus parçalarında Ace Of Spades cover’ı da bulunmakta ve bana kalırsa cover şarkı seçiminde çok doğru bir tercih yapılmış. Ekstra olarak Temper Temper albümünden sonra yayınlanan Raising Hell teklisi de bu albüme dahil edilmiş.

Senelerdir albümlerini, konserlerini takip ettiğim Bullet For My Valentine henüz Türkiye’de konser vermedi. Ne yazık ki bu sene de albüm lansmanı Avrupa turnesinde yine Türkiye yok. Önümüzdeki festivallere bakacağız.

Leave a Reply