Yazın İngiltere İle Müziğe Doymak: Glastonbury

Her yaz olduğu gibi bu yazın da gözde etkinlikleri açık hava festivalleri ve festival denince de akla gelen tabii ki dünyanın en büyük açık hava festivali olan Glastonbury… Her sene muhteşem gruplara ve gösterilere ev sahipliği yapan İngiliz festivali… Bu senenin festivali geçtiğimiz haftaydı. 26-29 Haziran’da gerçekleşen festival yine bir sürü muhteşem sahne performansına ve gösterilere imzasını attı.

1970PosterGlastonbury ilk kez 1970’de Jimmy Hendrix öldükten bir gün sonra Blues festivali olarak düzenlendi, giriş 1£ ve içebildiğin kadar çiflik sütü bedavaydı. Festivale, 1,500 kişilik bir katılım oldu. Sonraki festival 1971’de düzenlendi, diğer festivallerin çok ticarileştirildiği algısı ile yapılan festival bu görüşü savunan birkaç sponsor buldu ve giriş parası alınmadı, 12.000 kişilik bir katılım oldu, Arabella Churchill tarafından planlandı. Ayrıca Glastonbury’nin en çarpıcı özelliklerinden biri olan piramit sahne ilk defa bu festivalde kurulmuştur. Yine bu festivalde 1972’de çıkacak bir film olarak kameraya alınmıştır ve film “Glastonbury Fayre” adıyla piyasaya çıkmıştır. 1978’de hazırlık yapılmadan mini festival olarak düzenlendi. 1979’da çocukların yılı temasıyla Michael Eavis’in finansal desteği ve Arabelle Churchill ve Bill Harkin’in planlamasıyla yapıldı. 12.000 kişinin katılımı ve  5£’luk bilet fiyatına rağmen organizatörler çok büyük bir finansal kayıp yaşadılar ve 1980’de kimse festivali yapmak istemedi. 1981’de Easis festivalin tekrar yapılması ve bu seferkinin kar sağlayacağı konusunda yatırımcıları ikna etti. Bu yıldan sonra Glastonbury neredeyse her yıl haziran ayının son haftasında düzenlendi. 1983, festivalin kendi radyo istasyonunun olduğu ilk seneydi (Radio Avalon). Katılım 35.000 kişiydi. 1985’te 40.000 kişilik katılım için alan yeterli olmadığından yan çiftlik de satın alındı ve festival büyütüldü. 1986’da çocukların alanı ve tiyatro yeni yerlerine taşındı. 1990, konserlerle birlikte sanatsal etkinliklerin de düzenlendiği ilk seneydi. 1994, Kanal 4 tarafından haftasonu boyunca festival yayınlandı ve festivalin daha geniş kitlelere yayınlanması sağlandı. 1995, ilk festivalden iki sanatçının tekrar sahne almasıyla festivalin 25. yıldönümü kutlandı. 1997, BBC2 festivali camlı olarak yayınladı, 90.000 kişi katıldı, yağmur sebebiyle çamur yılı olarak adlandırıldı. 2000’de festivalde kapılar kırıldı ve içeri kalabalık akın etti, alt yapı iyi olduğu için festival dayandı, 100.000 biletli seyirci vardı. 2003’te biletler 24 saatten kısa bir süre de tükendi. 2005’te o kadar çok yağmur yağdı ki iki aylık yağmur bir kaç saatte tüm alanı doldurmuştu. 2007’de Arabella Churchill hayatını kaybetti. 2008’de ilk kez bir rap sanatçısı festivalde yer aldı, (Jay- Z). 2010’da festivalin 40. yıldönümü kutlandı. 1970’deki festivalden bazı sanatçılar tekrar sahne aldı. Arabella Churchill adına gölün üzerine bir köprü inşa edildi ve Bella’nın Köprüsü adı verildi. 2011’de biletler satışa çıkarıldığı gün bitti. 2012’de her 5 yılda bir olduğu gibi festival yapılmadı, çünkü her 5 yılda bir ekinler nadasa bırakılıyor.

http://www.youtube.com/watch?v=Z9eT0LJ9vE4

Glastonbury’nin bir diğer özelliği ise yapılan karın büyük bir bölümünün hayır kurumlarına bağışlanması… Nükleer Silahsızlanma Derneği, Dünya Çocuklar Derneği, GreenPeace, Oxfam gibi… 1992’de soğuk savaş sona erdikten sonra yapılan kar Nükleer Silahsızlanma Derneği’nden GreenPeace’e doğru kaymıştır. 2000’lerde bağışların miktarları bir kaç milyona kadar ulaşmıştır. Glastonbury sadece müzik festivali değil, müzikle sahne performanslarını birleştiren bir organizasyondur. Dans, sirk, kabare ve tiyatro gibi bir sürü sahne sanatına da ev sahipliği yapan bir organizasyon… Ayrıca ünlü sanatçıların yanında daha lokal grupların da sahne alması ve kendilerini gösterebilme olanağı yakalamaları da bu organizasyonun bir diğer önemli özelliği.

GlastoWeds_ACA-9274

Son yıllarda Glastonbury’nin biletleri satışa sunulduğu anda bitmekte olduğu içi bilet almak için en uygun zaman festival bittikten sonraki birkaç ay oluyor. Yani haziranda olan festivalden sonra eylüle kadar bilet almak gerekiyor. Bu sene Glastonbury’de Lily Allen, Metallica, Lana Del Rey, Foster the People, Imagine Dragons, Manic Street Preachers, Ed Sheeran, The Black Keys, Aracade Fire,  Ellie Goulding ve çok daha fazlası sahne aldı. Gelecek senenin line upı daha açıklanmadı ama her sene olan muhteşem performansları göz önüne alırsak bilet almak için beklemeye gerek yok. Seneye olacak festivalin tarihleri 24-28 Haziran olarak açıklandı, şimdiden takvime işaretlemek lazım.

 

Leave a Reply