Bir yılın daha sonuna geldik, 2014 bitmek üzere… Her yılın olduğu gibi 2014’ün de bize getirdikleri ve bizden aldıkları var. Yıl biterken aklımıza bir değerlendirme yapmak geliyor tabii ki. Bu yazımda, 2014’te hayatını kaybeden, çok yetenekli bir aktörden bahsetmek istiyorum: Robin Williams.

robivlvRobin Williams (21 Temmuz 1951 – 12 Ağustos 2014) 

Robin Williams kimdir? Herkesin aklına farklı bir cevap gelir. O Mr. Kaeting’dir; okulun eski mezunlarının fotoğrafına bakarken, arkamızdan “Carpe diem çocuklar, hayatınızı yaşayın” diyen kişidir. O, Mrs. Doubtfire‘dır, gri peruğu ve komik kişiliği ile çocuklarını daha çok görebilmek için eve sızan eski eş. O, Good Morning Vietnam‘da “Good morniiiing Vietnam” diye bağıran ordu radyo muhabiridir. Müzede Bir Gece‘deki Teddy Rosevelt’tir. August Rush‘daki Wizzard’dır. Alaaddin’in cinidir.

Robin Williams, 21 Temmuz 1951’de Amerika, Illonois’de doğmuştur. Orada, ilkokulu ve liseyi okumuştur. Daha sonra babası Detroit’e taşınınca, o da annesi ile Michigan’a gitmiştir, liseye burada devam etmiştir. Okulun futbol takımda oynayarak ve sınıf başkanı olarak başarılı bir lise hayatı geçirmiştir. Daha sonra üniversitede siyaset bilimi üzerine çalışmaya başlamıştır ama oyunculuk yapmak için eğitimini yarıda bırakmıştır. Oradan Marrin Koleji’ne geçip oyunculuk okumaya başlamıştır. 3. senesinde bir oyunda yeteneği keşfedilmiş ve böylece Juilliard Koleji’nde burs kazanmıştır.

robin-williams (1)

Hayatı boyunca toplam 78 dizi veya filmde oynamıştır. Büyük çıkışını 1987’de Good Morning Vietnam‘da oynayarak yapmıştır. Orduya yayın yapan bir radyo muhabirini canlandırdığı film, ona En İyi Erkek Oyuncu dalında Akademi Ödülleri’nde adaylık getirmiştir. Bu filmle ilgili ilginç bir bilgi ise; Williams’a bu filmde, senaryonun dışına çıkmasına izin verilmesiydi. Tiplemeyi ve repliklerini, kendisi doğaçlama olarak yaratmıştı. 1990’da Ölü Ozanlar Derneği ile aynı ödüle tekrar aday olmuştur. 1994’te ise Muhteşem Dadı (Mrs. Doubtfire) ile Altın Küre’yi kazandı. 1997 yapımı Can Dostum (Good Will Hunting) filmindeki psikolog rolüyle de En iyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar Ödülü’nü almıştır. Williams oyunculuk hayatı boyunca yüzden fazla ödüle layık görülmüş, altmış ikisini kazanmıştır.

Robin_Williams_Walk_of_Fame

Robin Williams, 11 Ağustos 2014’te California’daki evinde ölü bulunmuştur. Sonraki gün, eşi yaptığı açıklamada “Kocamın; ölümüyle değil, bize verdiği sayılamayacak kadar çok kahkahayla hatırlanmasını istiyorum.” demiştir. Ölümünden sonra külleri San Francisco Körfezi’ne dökülmüştür.

Robin Williams’ı tarif etmek o kadar kolay değildir. Renkli bir kişilik, harika bir deha ve daha fazlasıdır… Eğer ismini unutursanız ona “Oh captain my captain” diyin… Dünyaya eğlence katmış, önemli bir sanatçıdır.

Siz de eğlenin ve dünyaya iyi şeyler bırakın, güzel hatırlanın…

 

[box_light]

Kaynakça:

http://www.imdb.com/name/nm0000245/

http://www.nytimes.com/2014/08/12/movies/robin-williams-oscar-winning-comedian-dies-at-63.html?_r=0

http://en.wikipedia.org/wiki/Robin_Williams

http://www.robinwilliams.com/

http://www.imdb.com/name/nm0000245/awards

[/box_light]

 

 

 

Leave a Reply