maxresdefault (1)

Müziğin her türlüsünü severim demekle söze başlıyorum. Hayatımın her döneminde verimli bir müziksever olduğumu düşünüyorum. Verimli bir müziksever demekle kastettiğim şey bir ustalık belirtisi falan değil, aksine birçok tarzı harmanlayıp dinleyebilen biriyim sadece. Bunun yanı sıra aynı tanımın içinde kendine uyan tarzı veya melodiyi hemen tanıyıp bıkmadan usanmadan dinleyen kişi olarak da nitelendirebilirim. Bu yazıma da çok bilinmeyen ama bilen kesim tarafından çok sevilen, bir müzik grubunun konu olmasına karar verdim. Oh Land.

139784629320140211_OhLand_0237

 

İlk olarak tanıtmak istiyorum grubu. Oh Land, Danimarkalı şarkıcı ve söz yazarı Nana Øland Fabricius’un sahne adıdır. 2008’de Danimarka’da ilk albümleri “Fauna“yı çıkaran grup şarkı listelerinde başarılı olunca 2011’de ikinci albümleri “Oh Land”i çıkardılar. Albüm’den üç şarkı, Wolf and I, Sun of a Gun ve White Nights Danimarka’nın şarkı listelerinde ilk beşe yükseldi. Yine 2011’de ABD’de de yayınlanan bu albüm Amerika’nın en ünlü müzik listelerinden Bilboard 200 listesinde 184. sıraya yükseldi. Ardından Amerika’nın Late Night with David Lettterman, The Late Late Show with Craig Ferguson gibi ünlü talk-showlarında sahne alan grubun ünü iyice arttı.

2013’te üçüncü stüdyo albümeri olan “Wish Bone” Danimarka’da ve Amerika’da yayınlandı. Pyromaniac ve Reneisssance Girls  albümün en çok dinlene şarkıları oldu. 2014’ten günümüze Oh Land dördüncü albümleri “Earth Sick”in üzerinde çalışmaktadır. Head Up High albümden yayınlanan ilk parçadır.

Ankara Nordik Festivali kapsamında geçen haftalarda Oh Land, MEB Şura Salonunda sahne aldı. Konsere giden şanslı insanlardan biriydim. Genel olarak çok bilinen bir grup olmadığını düşündüğüm Oh Land’in bu kadar seveni olduğunu görünce şaşırdım diyebilirim. Çünkü biletler konserden haftalar önce bitmişti ve salon tıkabasa doluydu. Konserde karşılaştığım bir arkadaşım “Neyse ki Ankara’daki tek Oh Land severleri biz değilmişiz” dedi. Gerçekten de böyle olmadığına sevindim. Umarım tekrar Türkiye’ye gelir ve hayran kazanmaya devam eder… Bu yazımı konsere bir teşekkür etme amacıyla ve grupla ilgili kısa bir tanıtım yazısı olarak yazmaya karar verdim. Umarım daha birçok kere Türkiye’ye gelirler ve umarım size yeni bir müzik grubu kazandırabilmişimdir. İyi eğlenceler…

Oh Land’in kendi sitesi: http://ohlandmusic.com/

Oh Land’in youtube sayfası:

https://www.youtube.com/channel/UCDEmwC9oisHeJcGbi2ij1ZA

Leave a Reply