Eveet, yine bir tatil günü! Her ne kadar ödevlerden veya finallerin yaklaşmasından dolayı tatil ruhum biraz sekteye uğrasa da, tatildeyiz! Birkaç gündür güneşli bir hava tatilimize ayrı bir tat veriyor, peki tatilin olmazsa olmazı nedir? Tabii ki de müzik. Çok değişik türlerde müzik dinleyen biri olsam da, maalesef dinlediğim müzikler genelde İngilizce. Ama bu tatilde bir değişiklik yapmaya ve farklı tatlar denemeye karar verdim, rotamı İtalya’ya çevirdim. Il Mondo, Che Sara, Guantanamera derken, önceden de bildiğim ama müziklerini yeni keşfettiğim Jimmy Fontana’yla ilgili bu yazıyı yazmaya karar verdim.

jimmyÖncelikle, Jimmy Fontana‘yı biraz tanıtmak istiyorum. 13 Kasım 1934’te Camerino, İtalya’da doğmuştur. Asıl adı Enrico Sbriccoli’dir. Kariyerinin başlarında Amerikan klarnet ve saksafon çalgıcısı olan James Peter Giuffre’den “Jimmy”yi almıştır, Fontana’yı ise telefon defterinden rastgele seçmiştir. Birçok başarıya imza atan şarkıcı, aynı zamanda bestecilik ve oyunculuk da yapmaktadır. Toplam 6 filmde oynayan Jimmy Fontana’nın başka birçok filmde şarkılarına yer verilmiştir. Müzisyenlik hayatı boyunca toplam 4 albümü olan şarkıcının en bilinen şarkıları Che Sara ve Il Mondo’dur. Il Mondo, 1965’ten beri birçok filmin soundtrack albümüne girmeyi başarmıştır. Che Sara ise, başka birçok şarkıcı tarafından tekrar söylenmiştir ve farklı dillerde versiyonları yapılmıştır. İtalyanca olanı 5, İspanyolca olanı 3 ve İngilizce olanı gene 3 farklı ülkedeki listelerde ilk ona girmiştir. Ayrıca, “Zamanda Aşk” (About time) adlı filmde Il Mondo kullanılmıştır. 

 

Şarkının sözlerinin bir kısmı:

 “Gira, il mondo gira                               “Dönüyor, Dünya sınırsız uzayda dönüyor,
Nello spazio senza fine
Con gli amori appena nati                    Aşkın yeni başladığı yerde, 
Con gli amori già finiti                           Aşkın bittiği yerde,
Con la gioia e col dolore                        Benim gibi mutlu ve incinmiş insanların olduğu yerde…”
Della gente come me”

Tamamı için: http://lyricstranslate.com/en/il-mondo-world.html

Hayatımızın arka fonunda çalan, bize tanıdık gelen ama ismini bilmediğimiz şarkılar vardır; Jimmy Fontana’nın şarkıları onlardan işte. Dinledikçe melodilerdeki tanıdıklığı farkediyorsunuz ama ne olduğunu yeni öğreniyorsunuz, halbuki uzun zamandır biliyormuşsunuz gibi… Jimmy Fontana’nın bir diğer özelliği ise; yazdığı şarkı sözlerinin anlamları; hepsi ayrı birer hikaye barındırıyor. Başka başka duygular, başka başka betimlemeler bekliyor içlerinde…

Sözleri için: http://lyricstranslate.com/en/Che-sara-Che-sara.html 

Jimmy Fontana’yı keşfetmek tatilime ayrı bir tat kattı, ruhuma çok iyi gelen bir yolculuk oldu, umarım şarkılarını dinler, sözlerini okursunuz…

Not: http://lyricstranslate.com/  Bu siteden sanatçının şarkılarını ve sözlerin İngilizce çevirilerini bulabilirsiniz, benim de üstte yaptığım alıntı bu siteden yapılmıştır.

 

Leave a Reply