“Bir masalın nasıl bittiğini anlamak için nasıl başladığını bilmek gerekir.”

panheader

Gecenin bir yarısı gölgesini kovalayan uçan çocuk Peter’ın hikayesi nerede başlamıştı, nasıl şekillenmişti? 2. Dünya Savaşı dönemi Londra’da bir yetimhanede başlıyor hikaye. Perilerin, korsanların olmadığı bir başlangıç. Alarmların çaldığı, yetimlerin sığınaklara sığındığı, Alman uçaklarının saldırdığı bir Londra’da, bir anda gökyüzünden bir korsan gemisi beliriyor. Bütün yetimleri kaçıran korsanlar, onları nereye götürdü; Kanada’ya mı?

Var Olmayan Ülke’ye hoş geldiniz, hem de Nirvana’nın “Smells Like Teen Spirit” şarkısı eşliğinde. Bu şarkının “Pan” filminde karşıma çıkmasına inanılmaz şaşırdım. Sonuçta 2. Dünya Savaşı’nda yetimhaneden Var Olmayan Ülke‘ye kaçırılan çocukları konu alan bir filmde Nirvana neden çalsın ki? Bahsettiğim sahneyi aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Gerçek dünya ile masal diyarı çok başarılı harmanlanmış. Üç boyutlu olan filmde, kendinizi yıldızların içinde, bulutların üstünde hissetmeniz, perilerle ormanda dolanmanız işten bile değil. Periler, olmayan kuşlar, deniz kızları ve yerliler, masal kahramanların hiç birinde abartılı bir olağanüstülük yokken, güzellikleri ile sizi büyülemeyi başarıyorlar.

PAN

Filmin konusu hakkında bilgi vermek istemiyorum, bildiğimiz hikayeye yakın noktaları olsa da tamamıyla başka bir kurgu var. Duygusal sahnelerden aksiyon dolu sahnelere geçişlerin olduğu, gözleriniz dolu doluyken bir anda yüreğinizi ağzınıza getiren bir film. Peter Pan’a hayat veren genç oyuncu Levi Miller ise yüreğinizi sevgi ve cesaret ile dolduruyor. Hikayenin önemli kötü karakteri, korsanların bile korkulu rüyası Karasakal ise ünlü oyuncu Hugh Jackman. Çocukluk masalındaki düşman Kaptan Hook (Kaptan Kanca) ise bu filmde Peter’ın koruyucusu.

Filmin başında söylenen,”En iyi dostlarınız eski düşmanlarınız olabilir, eski düşmanlar dostunuza dönüşebilir” cümlesi ile, filmin sonunda Kaptan Hook’un “Dostluğumuzu bozacak ne olabilir ki?” repliği birleşince, akıllara “Devam filmi ihtimali mi var?” diye bir soru geliyor.

Kim demiş masallar çocuklar için diye! Var Olmayan Ülke’ye yolculuk fırsatını kaçırmayın.

Leave a Reply