Bu aralar başını alıp giden “Nedir?” videolarına takıldım ben de. Arka arkaya videoları izliyorum. “Platonik Aşk Nedir?” videosuna geldi sıra. Kadın bir film önerisinde bulundu, platonik aşk dendiğinde akla gelenlerdendir dedi.  Filmin adı “Seviyor, Sevmiyor”. İnternetten bakınca gördüm ki  2002 yapımı bir Fransız filmi, hem de baş rolde Audrey Tautou.

seviyorsevmiyor

Önce konusunu okudum. Angelique (Audrey)’in zaten evli olan doktor sevgilisi ile yaşadığı maceralı ilişkisini anlatmaktadır, sevgilisinin boşanma sözlerinin yerine getireceği günleri beklemektedir cümlelerini okuyunca, aşk ve sadakat çelişkisi ile ilgili ilginç bir film olduğunu düşünerek başladım izlemeye.

Filmin ilk yarısında sadece Angelique’nun bakış açısından bize yansıtılanlar var, yaptıkları planların nasıl karısı yüzünden altüst olduğu ve Angelique’nin belki gelir umuduyla evden hiç çıkmaması gibi. Kalabalıkta beraber görünememek, arkadaşları tarafından yargılanmak… İstediği her zaman sevgilisine ulaşamaması… Bir yandan da film boyunca karşı tarafın bakış açısından izlemek istiyorsunuz, sonuçta evli olan ve aşk-sadakat çelişkisi yaşayan o değil mi? Filmin içinde, ilişkinin içinde bu adamın rolü ne, neler hissediyor, ne düşünüyor derken filmin ikinci yarısı büyük bir sürpriz ile karşıladı beni. Olayların anlam kazanmaya başladığı andan itibaren ağzım açık kalarak izledim. Film ikinci yarıda artık romantik bir filmden adeta gerilim filmine dönüştü.

Angelique’nin anlattığı her olayı, bir de sevgilisinin gözünden görmeye başlıyorsunuz. Ama beklediğim çelişkilerin hiç birine değinilmemiş, çünkü öyle bir çelişki yok. Her aşk hikayesinin iki tarafı vardır. Film afişinde yazan bu cümlenin bu kadar çarpıcı bir olayı sakladığını bilmeden, romantik anlamlar arayarak başladığım filmin sonunu korkarak getiriyorum.

helovesmehe

Başrolle Audrey Tautou’ye, Samuel Le Bihan eşlik ediyor.

Bu filmi, izlediğim Audrey Tautou filmleri arasında değerlendirmek gerekirse, çok başarılı diyemeyeceğim. Eğer merak ettiğiniz filmler arasındaysa, beklentilerinizi değiştirmenizi öneririm. Zira karşınızda bir aşk filmi yok!

 

Leave a Reply