Şans Tanımanız Gereken K-Pop Grupları-3: BIGBANG

Yazı dizimin üçüncü ve son yazısında size Güney Kore’nin en marjinal grubunu tanıtmak istiyorum: “BIGBANG”. İlk yazımda insanların K-Pop’a olan önyargılarından da bahsetmiştim. Özellikle erkeklerin gruplarda en çok eleştirdiği şey erkek şarkıcıların Türkiye’ye göre fazla “güzel” yani çok daha bakımlı olmaları… İşte Kore’nin güzel yüzlü kötü çocukları! Bu tabir bana ait değil, şarkılarında sürekli kendilerine söyledikleri bir sıfat.

11002-big-bang

T.O.P, Seungri, Taeyang, Daesung, G-Dragon(Soldan Sağa)

Grup beş üyeden oluşmakta ve ilk çıkışını 2006 yılında yaptı. G-Dragon (GD) grubun lideri ve yaramaz çocuğu; klipleri izlerseniz neden böyle dediğimi anlayacaksınız, T.O.P grubun ağır abisi ve ana rapçisi, Daesung ise bence grupta en güzel sese sahip isim ama grupta genelde arka planda kalıyor. Taeyang ve Seungri grubun dansçıları, çoğu klip koreografisi bu ikiliye ait. BIGBANG de çoğu K-Pop grubu gibi hem Kore’de hem Japonya’da albüm çıkarıyor. Grubun Kore’de piyasaya sürülen yedi albüm ve üç single çalışması mevcut.

2011 yılında MTV Avrupa Müzik Ödülleri’nde “En İyi Uluslararası Sanatçı” ödülünü kazanan BIGBANG dünya genelinde en çok dinlenen ve sevilen K-pop grubu olabilir. “Tonight”, “Fantastic Baby” ,“Bad Boy” gibi hareketli şarkıların yanında “Haru Haru”, “Blue” gibi ağır tempolu şarkıları da dinlemeye değer.

20120212_seoulbeats_bigbang

Diğer K-Pop gruplarından farklı olarak, bütün üyelerin solo albümleri de mevcut. Ben grubun solo şarkıları arasında en çok G-Dragon’un ve Seungri’nin şarkılarını beğeniyorum. G-Dragon’un klipleri oldukça başarılı. Seungri ise grup içinde genelde öne çıkamasa da sesi oldukça güzel. GD’nin “HeartBreaker”, Seungri’nin “What Can I Do” ve Taeyang’ın “Only Look At Me” şarkılarını dinlemenizi öneririm.

Grup üyeleri şu an solo kariyerlerine yoğunlaşmış olsalar da hala grup şeklinde konserler düzenlemeye devam ediyorlar.

FANTASTIC BABY

 

HARU HARU

 

Yazı dizisinin diğer yazıları:

Şans Tanımanız Gereken K-Pop Grupları-1: Super Junior

Şans Tanımanız Gereken K-Pop Grupları-2 CNBLUE

Leave a Reply

1 comment

  1. simge

    SS501 grubunuda tanıt özellikle KİM HYUN JOONG tan bahset çünkü kendisinin dizileride var ve harikalar