Manga,Asya’da Türkiye Temsilcisi: ABU Şarkı Festivali

2004 yılında çıkardığı ilk albümünden beri Türkiye’nin en çok sevilen müzik gruplarından olan “MaNga” 25 Ekim’de Çin’de gerçekleşecek ABU Şarkı Festivali’nde Türkiye’yi temsil edecek. 2014 Nisan ayında çıkardıkları “Işıkları Söndürseler Bile” albümünde yer alan “Fazla Aşkı Olan Var Mı?” adlı şarkı ile festivale katılacak grup, oldukça heyecanlı.

manga_03

Asya-Pasifik Yayın Birliği’nin üçüncüsünü düzenlediği festivale, bu sene Çin’in Makao şehri ev sahipliği yapıyor.  Manga’nın da, ABU’nun da sürekli üstünde durduğu üzere bu bir şarkı festivali, kesinlikle bir yarışma değil. Festivalin amacı ise katılımcıların kendi müzik kültürlerini diğer ülkelere tanıtmak.  Bu nedenle bütün katılımcılardan ana dilinde şarkı söylemesi bekleniyor.

Daha önce Türkiye’yi Eurovision’da “We Could Be The Same” şarkısıyla temsil eden ve yarışmadan ikincilikle dönen Manga grubu Türkiye’yi bu sefer de Asya’da temsil edecek.  Festival teklifi gruba TRT tarafından yapılmış, hatta festivale “Fazla Aşkı Olan Var Mı” şarkısıyla katılmalarını talep etmişler.

Manga’nın bizi festivalde en iyi şekilde temsil edeceğine eminim, ama aklıma takılan soru seçtikleri şarkının ne derece doğru olduğuna dair. Grubun rock ve rap müzik harmanlaması yaptığı şarkıların başarısı tartışılamaz. Ancak; son albümleri arasında en beğenmediğim şarkı ile festivale katılacak olmaları beni üzmüyor değil. Benim aksime grup şarkıdan umutlu, şarkının klibinin de festivalde görsel olarak avantaj sağlayacaklarını düşünüyorlar. Grubun web sitesinden ve facebook sayfasından festival ile ilgili detayları takip edebilirsiniz.

2015 yılında ABU Şarkı Festivali’ne Türkiye ev sahipliği yapacak. Öyle görünüyor ki TRT Eurovision’a olan tepkisini devam ettirecek ve Türkiye ABU TV festivalinin daimi bir üyesi haline gelecek.

Şarkı ve klibe şuradan ulaşabilirsiniz:

Leave a Reply

1 comment

  1. Mualla Betül Özkan

    “bu bir şarkı festivali, kesinlikle bir yarışma değil. Festivalin amacı ise katılımcıların kendi müzik kültürlerini diğer ülkelere tanıtmak. Bu nedenle bütün katılımcılardan ana dilinde şarkı söylemesi bekleniyor.” bu kısmı çok beğendim, böyle değişik bir organizasyonu tanımak iyi oldu. Ellerine sağlık güzel yazı için.