‘İnce İnce Yasemince’ programı ile hayatımıza giren ve bizi çok eğlendiren Yasemin Yalçın- İlyas İlbey çifti, yeni bir projeye imza attı. İlyas İlbey’in yazdığı, yönettiği ve başrolünü oynadığı ‘Manda Yuvası’, 27 Şubat’ta izleyicilerle kavuştu.

manda

‘Manda Yuvası’, vizyonda geçirdiği 2 hafta içinde izleyicilerden yüksek puanlar alamadı; ancak filmin dikkat çekilmesi gereken birçok özelliği var. Filmin büyük bir kısmı; İlyas İlbey’in kendi köyü olan, Kastamonu ili Araç ilçesi Çaybaşı köyünde çekilmiş ve oyuncuların büyük bir çoğunluğunu yerli köy halkı oluşturuyor. İlyas Bey’in, uzun süredir kendi topraklarında gerçekleştirmek istediği ve üstünde çok büyük emek harcanan bir komedi filmi. Yasemin Yalçın’a göre; bu film, bir sanatçının kendi topraklarının insanlarına edebileceği en güzel teşekkür yöntemi.

Film, ekmek parası için İstanbul’a gitmiş ve orada da tutunmayı becerememiş Aşur‘un (İlyas İlbey), her şeyi bırakıp köyüne gitmesi ile başlıyor. Film, az nüfuslu ve bütün nüfusu yaşlıların oluşturduğu köy halkının günlük hayatını ve sıkıntılarını gözler önüne sermiş. Yasemin Yalçın’ın oynadığı kısacık sahnede ise, genel olarak tüm Türkiye’de sorun olan bir yaraya parmak basılmış. Ekmek parası kazanmak için köyünü bırakan ve köyünün şu anki durumunu düzeltmek için bir şeyler yapmak isteyen Aşur’un küçük çakallıklarını gülerek izliyorsunuz. Başlıkta ‘Robin Hood’ demem, bu yüzden. Zaten İstanbul’daki işlerini de çakallıklarla halletmeye çalışan ve başarısız olan Aşur, “zenginden çalıp fakire verme” mantığı ile, bu sefer de özel şirketleri dolandırma peşinde. Sömürücü kapitalist sisteme küçük küçük dokunduran ve bunu da güldürerek başaran bir yapım olmuş. Bazı espriler sık sık tekrarlanmış, bu da bir süre sonra filmin seyrini bozmuş. Yine de; Kastamonu ağzıyla çekilen bu filmi, Kastamonuluların çok beğeneceğine eminim.

Filmde; İlyas İlbey’e Seray Sever, Orhan Bıyıklı, Eylem Şenkal, Ferdi Akarnur gibi başarılı isimler eşlik ediyor. Özellikle feminen rollerde izlemeye alışık olduğumuz Eylem Şenkal, Aşur’un eşi rolünde oldukça başarılı bir performans sergilemiş.

İzleyip izlememek size kalmış, kesinlikle izlemeniz gerekir diyemem. Sadece; bu film için özellikle İlyas İlbey’in harcadığı emek takdire şayan.

Göz atmak isterseniz filmin fragmanı:

https://www.youtube.com/watch?v=V4vhKsyMftU

 

Leave a Reply